Polski Ład odbije się na pensjach anestezjologów

Planowane zmiany podatkowe spowoduje drastyczny spadek wynagrodzeń polskich anestezjologów.

Jak czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów, zdecydowana większość anestezjologów wykonuje swoją pracę w polskich szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, które umożliwiają wykonywanie pracy w większym miesięcznie wymiarze czasowym niż umowy o pracę, a także wprowadza możliwość wykonywania pracy przez lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne.

Wprowadzenie zaproponowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje drastyczny kryzys kadrowy związany ze zmniejszeniem aktywności zawodowej lekarzy anestezjologów, co może spowodować ograniczenie lub nawet paraliż w funkcjonowaniu oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Wprowadzenie planowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych będzie miało wiele negatywnych skutków. 

Spowoduje m.in. masowe rezygnacje anestezjologów z wykonywania pracy w ramach umów cywilno-prawnych na rzecz umów o pracę, co znacznie zwiększy koszty polskich szpitali oraz ograniczy możliwość wykonywania pracy anestezjologów w godzinach nadliczbowych.

Ograniczy zatrudnienia bądź wręcz rezygnacje z pracy wielu lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne spowodowane drastycznym spadkiem realnych wynagrodzeń.

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów obawia się też wzrostu emigracji polskich anestezjologów do krajów, w których poziom wynagrodzeń jest zdecydowanie wyższy i w których występuje stabilny system podatkowy.

Konsekwencją tych wszystkich zmian będzie zmniejszenie dostępności pacjentów do leczenia w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, co w sposób oczywisty wpłynie zwłaszcza w trakcie pandemii na zmniejszenie bezpieczeństwa zdrowotnego państwa i narazi na utratę życia i zdrowia wielu obywateli. 

Związkowcy uważają też, że proponowane rozwiązania podatkowe są sprzeczne z zapowiedziami zwiększania wynagrodzeń personelu medycznego, które zostały zaprezentowane przez rząd w Krajowym Planie Odbudowy w kwietniu bieżącego roku.



INK