Co o obligatoryjnych szczepieniach medyków sądzą pracodawcy?

Zalecana ostrożność w kierowaniu na przymusowe szczepienia

Nowe przepisy dadzą dyrektorom zakładów opieki zdrowotnej możliwość wprowadzenia wymogu szczepień pracowników przeciwko COVID-19.  Czy dyrektorzy z niej skorzystają i wyślą personel na obligatoryjne szczepienia? A może stanie się to źródłem konfliktu między pracownikami a kierownictwem?
- Wątpię, aby nakazem dało się coś osiągnąć. Obowiązek musi być wprowadzany w porozumieniu z pracownikami. Dyrektorzy będą z nimi rozmawiać, a potem podejmą decyzję o obowiązku zaszczepienia się - mówi w rozmowie z podyplomie.pl Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali.
Jego zdaniem udostępnienie pracodawcom narzędzia, dzięki któremu będą mogli egzekwować obowiązek szczepień, jest słuszne. - Po kolejnych falach pandemii szpitali nie stać na zamykanie oddziałów tylko dlatego, że jakaś osoba z personelu się nie zaszczepiła i uległa zakażeniu – mówi Malinowski.
Jednak jego zdaniem, obligowanie pracowników do szczepień to ostateczność. Dyrektorzy monitorują stopień zaszczepienia personelu i wynika z niego, że zdecydowana większość przyjęła szczepionkę. – Tylko pojedyncze osoby się nie zaszczepiły, np. alergicy. Pozostałe osoby wiedzą, że niemądre byłoby zachorować na COVID-19 w czasie, gdy szczepionka jest dostępna. Medycy bez przeciwwskazań nie mają wytłumaczenia, dlaczego się nie zaszczepią. Tym bardziej, że wciąż powtarzamy, że jesteśmy na wojnie z koronawirusem – dodaje Malinowski.
Podkreśla jednak, że w tej chwili trudno ocenić, czy przychodnie i szpitale powszechnie będą korzystały z prawa do wymagania szczepień. – To będą bardzo indywidualne decyzje w zależności od sytuacji w dany regionie – mówi Malinowski.
Przypomnijmy że projektem przewidującym możliwość wprowadzenia obowiązku szczepienia personelu posłowie mają się zająć 15-17 września.
W ustawie znajdą się także przepisy uprawiające pracodawcę do zapytania pracownika, czy jest zaszczepiony. Na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. Bez tego pracodawca uzna, że szczepienia nie było.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować