Likwidacja stażu jeszcze nie jest przesądzona?

Skrócenie szkolenia lekarzy nie wszystkim się podoba

Pomysł likwidacji stażu podyplomowego zbiera coraz więcej głosów krytycznych. W środę (27 października) stanowczy sprzeciw wobec tej propozycji wyraziło Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Według Rady, staż podyplomowy jest wręcz niezbędny w kształceniu młodych lekarzy i lekarzy dentystów. - Pozwala na nabycie wielu praktycznych umiejętności potrzebnych do samodzielnego wykonywania zawodu, uczy kontaktu z pacjentem, umożliwia konfrontację wyobrażenia o przyszłej specjalizacji z rzeczywistością, pomaga w wyborze dalszej drogi zawodowej. To niezbędny czas na naukę praktyki przy łóżku chorego – argumentuje rada.
Propozycja likwidacji lekarskich staży podyplomowych padła we wtorek (26 października) podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z udziałem prof. Marcina Gruchały, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).
To właśnie rektorzy zwrócili się do MZ o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnił prof. Marcin Gruchała, to automatycznie skróciłoby cykl kształcenia lekarza specjalisty o rok.
Staż trwa 13 miesięcy (lekarza dentysty - 12 miesięcy). Lekarze odbywają go na podstawie umowy o pracę zawartej z podmiotem uprawnionym do prowadzenia stażu na określony czas. W tym okresie lekarz może wykonywać zawód tylko i wyłącznie w miejscu odbywanego stażu, pod nadzorem specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, który pracuje w zawodzie co najmniej 5 lat.
W kompetencjach lekarza stażysty jest m.in. wykonywanie badań pacjenta (przedmiotowych i podmiotowych), udzielanie porad lekarskich po konsultacji z opiekunem, wydawanie (po konsultacji z opiekunem) zleceń lekarskich, stosowanie metod diagnostycznych i leczniczych zleconych przez lekarza, który posiada prawo wykonywania zawodu, prowadzenie (we współpracy z opiekunem) historii choroby i dokumentacji medycznej, udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjenta, wystawianie recept.
Stażysta pełni 1 dyżur w tygodniu w wymiarze 10 godzin i 5 minut lub dwa dyżury w tygodniu w wymiarze 5 godzin oraz 5 godzin i 5 minut. Jest też dodatkowym członkiem zespołu na oddziale.

id