Nowoczesny szpital dla chorych z niewydolnością narządową

Nową inwestycję otwarto w Krakowie

We wtorek otwarto Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Będą tu leczone osoby z niewydolnością serca, chorą wątrobą i chorobami współistniejącymi.

Remont i rozbudowa centrum trwały ponad dwa lata i kosztowały ponad 40 mln zł. W wyniku prac powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się o blisko 900 mkw. i teraz wynosi prawie 3 tys. mkw. Stary budynek został wyremontowany, dodatkowo zagospodarowano pusty wcześniej strych i piwnice, gdzie miejsce znalazła część pracowni diagnostycznych.

W centrum działają Regionalny Ośrodek Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym, którego kierownikiem jest prof. Jadwiga Nessler, oraz Regionalny Ośrodek Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących, pod kierownictwem prof. Lidii Tomkiewicz-Pająk. 

Sale już są przygotowane dla chorych. W każdej mieszczą się węzeł sanitarny i wi-fi.

Dla pacjentów z niewydolnością serca są łącznie 34 łóżka, w tym 7 to łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego. Oprócz tego w tzw. sali pobytu jednodniowego są 3 łóżka – tu pacjent może być przyjęty rano, przejść badania, a po południu wyjść z rozpoznaną chorobą i zaplanowanym leczeniem. W tej sali odbywać się też będą jednodniowe kontrole pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca.

Prof. Nessler zapewniła, że pacjent, który trafi do Interdyscyplinarnego Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę wysoko wyspecjalizowanych lekarzy i pielęgniarek. Będzie także edukowany, jak interpretować objawy i prowadzić samoopiekę.

Centrum pomoże pacjentom głównie ze schorzeniami układu krążenia, takimi jak: niewydolność i zawały serca, stany po zawale, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, ale też z chorą wątrobą i innymi współistniejącymi chorobami.

– Każde schorzenie niewłaściwie leczone lub powikłane może prowadzić do niewydolności serca. Niewydolność serca to ostatni etap, po wcześniejszych chorobach źle lub gorzej leczonych – powiedziała prof. Nessler.

Dyrektor szpitala im. Jana Pawła II Grzegorz Fitas poinformował, że prace związane z projektem budowlanym rozpoczęły się w 2019 r. i mimo pandemii udało się dotrzymać terminów założonych w projekcie.

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych i z budżetu województwa małopolskiego. 


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować