Obostrzenia zbyt łagodne?

Rekomendacje specjalistów nie zostały wysłuchane

– Władze publiczne powinny bezwzględnie wysłuchać głosu specjalistów z dziedziny epidemiologii i chorób zakaźnych – apelowała Naczelna Rada Lekarska w liście do prezydenta RP, premiera, ministra zdrowia, marszałka Sejmu RP i marszałka Senatu.

NRL domaga się wdrożenia rekomendacji Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. – Dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju – ocenia NRL.

Specjaliści chorób zakaźnych z PTEiLChZ, z prezesem prof. Robertem Flisiakiem na czele, 28 listopada zwrócili się do władz w związku z olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19, ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami oraz niepewnością, jaką wywołał nowy wariant wirusa. Czego się domagają?

1. Podjęcia w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy.

2. Podjęcia w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nieposiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

3. Podjęcia działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami.

4. Zmobilizowania służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

W poniedziałek w związku z sytuacją pandemiczną Ministerstwo Zdrowia ogłosiło alertowy pakiet obostrzeń od 1 grudnia. Co zawiera?

Wprowadzony zostaje m.in. zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe.

Osoby wracające z tych krajów będzie obowiązywała kwarantanna do 14 dni. 

Osoby, które przyjeżdżają do Polski z krajów spoza strefy Shengen, będą na kwarantanie do 14 dni z możliwością zwolnienia po upływie 8 dni pod warunkiem wykonania testu PCR.

W obiektach takich jak restauracje, kina, kościoły, w których do tej pory obowiązywał limit zapełnienia 75 proc., limity zostaną zmniejszone do 50 proc. W siłowni jedna osoba będzie przypadała na 15 m. kw.

Zmieniona zostanie też dopuszczalna liczba osób na imprezach i uroczystościach (np. weselach) – do 100 osób.

Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.


id