ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Czy podczas czwartej fali pandemii sceptycy zaczęli się szczepić?
Jak strach o własne zdrowie wpłynął na podejście do profilaktyki
Mieszkańcy Polski zmienili stosunek do szczepienia przeciwko COVID-19 – wynika ze wspólnych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz agencji badawczej ARC Opinia i Rynek.
Obecnie co trzecia osoba deklarująca w 2020 roku, że nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, zaszczepiła się przynajmniej jedną dawką (27%) lub planuje to zrobić (6%).
Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wyrażających niepewność i sceptycyzm wobec takich szczepionek w 2020 roku. Ponad połowa z nich (57%) przyjęła przynajmniej jedną dawkę, a co szósta osoba (16%) planuje się zaszczepić.
Najmniejsza zmiana zaszła wśród osób, które w 2020 roku deklarowały chęć zaszczepienia: 79% przyjęła przynajmniej jedną dawkę, a 12% planuje to zrobić.
Mniej niż co dziesiąta osoba (9%) zmieniła swój stosunek do szczepienia przeciwko COVID-19 na negatywny.
Wyniki pokazały, że stosunek do szczepień jest postawą zmienną w czasie. Co wpłynęło na zmianę podejścia Polaków do szczepień? – Najważniejszymi czynnikami wydają się: obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo nasilające się w miarę pojawiania się kolejnych wariantów koronawirusa, chęć podróżowania i dążenie do zniesienia ograniczeń (a więc motywacje nakierowane na własną korzyść) oraz dążenie do zachowania odporności stadnej i wspólnego bezpieczeństwa (jako silna motywacja u osób dotychczas niezdecydowanych) – ocenia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jego zdaniem widać korzystny trend w kierunku coraz większej akceptacji i zrozumienia konieczności zaszczepienia się.
Praca, z której pochodzą wyniki, zatytułowana jest „Public vaccination reluctance: What makes us change our minds? Results of a longitudinal cohort survey”. Jej autorami są: dr hab. prof. UW Paweł Waszkiewicz, dr Piotr Lewulis, dr Michał Górski (wszyscy z UW), dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z WUM.