Lekarze rodzinni zyskają możliwość kierowania na specjalistyczne badania

Dostęp do diagnostyki poprawi się?

– Czy przewiduje pan możliwość zwiększenia dostępności badań diagnostycznych (badanie z kontrastem, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG Dopplera) przez przyznanie lekarzom pierwszego kontaktu możliwości kierowania pacjentów na te badania? – z takim zapytaniem do przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia zwrócił się poseł Kazimierz Matuszny z PiS w listopadzie. Jak tłumaczył, wykrycie zmian chorobowych we wczesnym stadium rozwoju jest często kluczowe dla pomyślności procesu leczenia, dlatego warto rozważyć możliwość zwiększenia dostępności tych badań.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację w grudniu. Poinformował, że m.in. rozszerzeniem kompetencji lekarzy POZ zajmował się Zespół do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.
W grudniu zespół ten zarekomendował ministrowi zdrowia rozszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych o badania diagnostyczne. Mają one być finansowane z budżetu powierzonego, który ma być przeznaczony nie tylko na zadania związane z koordynacją opieki, ale również na większe możliwości diagnostyczne POZ.
Wiceminister Kraska wyjaśnił także, że w pierwszej kolejności rekomendowane będzie USG Dopplera oraz TK klatki piersiowej (pod warunkiem stwierdzenia podejrzanej zmiany w RTG). Wspomniał także o pozostałych badaniach proponowanych przez posła Matusznego.
Zdaniem przedstawiciela resortu badania z kontrastem powinny być zlecane i interpretowane przez specjalistów wybranych dziedzin, nie są to bowiem badania pierwszego wyboru w diagnostyce schorzeń. Dlaczego? Bo sięga się po nie w diagnostyce pogłębionej, gdy pacjent i tak musi trafić pod opiekę specjalisty. Pozostałe propozycje nowych badań dostępnych w POZ są obecnie dyskutowane.
Waldemar Kraska dodał, że najpóźniej w połowie 2022 roku zespół zaprezentuje finalne wyniki swojej pracy, a wtedy zostanie przedstawiony nowy katalog badań diagnostycznych w POZ.

id