NFZ tłumaczy, jak prawidłowo naliczać nowe dodatki covidowe

Rzecznik praw lekarza warszawskiej OIL zgłosił listę wątpliwości

Wyliczanie dodatków covidowych budzi wątpliwości interpretacyjne. O ich wyjaśnienie lek. dent. Monika Potocka, rzecznik praw lekarza warszawskiej OIL, zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia.
Pytań odnośnie wyliczania kwot dodatków jest wiele, m.in. czy należy uwzględnić tylko pełne godziny? Czy pod uwagę brany jest czas pracy tylko w strefie brudnej?
Jakiej odpowiedzi udzieliło MZ?
- Finansowaniu podlegać będzie każda rozpoczęta godzina, jako podstawa do wyliczenia świadczenia dodatkowego. Nie ma potrzeby, aby osoba uprawniona do świadczenia dodatkowego, w trakcie trwania tej godziny, w sposób ciągły lub przez pełną godzinę udzielała świadczeń na warunkach określonych w poleceniu – argumentuje MZ.
Jednocześnie resort zdrowia zaznaczył, że „w wykazie godzin pracy z pacjentem z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-Cov-2, będącym podstawą ustalenia wysokości świadczenia dodatkowego, należy uwzględnić zarówno godziny pracy w strefie brudnej jak i pracę bezpośrednio związaną z pracą w strefie brudnej".
MZ odpowiedział też na pytanie, których osób dodatków nie trzymają.
- Dodatkowe świadczenie pieniężne nie przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w szpitalach II poziomu, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami tylko z podejrzeniem zakażenia wirusem Sars-Cov-2 – podkreśla ministerstwo.
Rzeczniczka praw lekarza przesłała stanowisko resortu do 23 zainteresowanych podmiotów leczniczych.
Przypomnijmy: Od 1 listopada 2021 roku personel medyczny otrzymuje dodatek covidowy za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dla placówek, które leczą pacjentów z COVID-19, reguły przyznawania dodatku covidowego mają być jaśniejsze niż do tej pory. Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł. Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Za przekazanie placówkom medycznym środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia.

id