ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
W czasie piątej fali resort stawia na lekarzy rodzinnych
Obowiązkowe porady osobiste dla pacjentów po 60 roku życia
Jakie nowe zasady będą obowiązywać lekarzy podczas piątej fali pandemii? - o tym między innymi mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek podczas konferencji prasowej. Wspólna konferencja ministra i premiera Mateusza Morawieckiego poświęcona była strategii walki z kolejną falą COVID-19.
Niedzielski zapowiedział, że nacisk położony zostanie na wzmocnienie opieki przedszpitalnej, przeznaczonej dla pacjentów na wczesnym stadium choroby.
Jak tłumaczył, niezwykle szybki przyrost liczby zakażeń nowym wariantem wirusa oznacza bardzo duże ryzyko maksymalnego obciążenia systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza szpitali. Dlatego pilotażowo przygotowano narzędzia telemedyczne, które poprawiają opiekę nad pacjentami zakażonymi w ramach POZ. Na wczesnym stadium choroby do opieki nad pacjentami lekarze będą mieli do dyspozycji elektroniczne stetoskopy i pulsoksymetry. Wykorzystają przy tym możliwości platformy DOM. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko gwałtownego pogorszenia się stanu klinicznego pacjenta.
Kolejny program pilotażowy obejmuje wykorzystanie opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej. Narzędzie monitorować zdalnie stan pacjenta po ukończeniu 18. roku życia, który był hospitalizowany z powodu zakażenia.
Trzeci program pilotażowy dotyczy wykorzystania elektronicznych spirometrów – zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
To jednak nie wszystko. Zmienione będzie Rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Zaproponowano, aby w przypadku pacjentów powyżej 60 r.ż., skierowanych do izolacji domowej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, nie później niż w trzeciej dobie izolacji udzielił pacjentowi porady. Na podstawie badania fizykalnego lekarz dokona oceny stanu zdrowia pacjenta. Porada lekarska w przypadkach uzasadnionych stanem klinicznym odbywa się w formie wizyty domowej. - Regulacja ze względu na znaczny wzrost zakażeń, jak również zwiększającą się liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu choroby wzmocni opiekę przedszpitalną nad pacjentem zakażonym wirusem SARS-Cov-2, a tym samym ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej – wyjaśnia MZ.
Całą strategię resort opublikował na swojej stronie internetowej. Duży nacisk położony został na zdalną medycynę, m.in. program DOM, obejmujący pacjentów z potwierdzonym zakażaniem wirusem SARS-CoV-2 przebywających w izolacji domowej.. Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, którzy ukończyli 55 lat, zostają automatycznie włączani do programu DOM. Pozostali pacjenci są kwalifikowani przez lekarzy POZ biorących udział w programie lub mogą zgłaszać się samodzielnie poprzez formularz na stronie internetowej.
Działa też projekt PulsoCare – pacjenci mogą przesyłać wyniki za pośrednictwem strony internetowej, infolinii oraz aplikacji mobilnej. Po zakwalifikowaniu pacjent uzupełnia wywiad chorobowy, na podstawie którego wyznaczana jest klasa ryzyka, oraz wykonuje pomiary monitorowanych parametrów (saturacja, tętno, temperatura, liczba oddechów, kwestionariusz objawów dodatkowych). Aplikacja prowadzi go przez cały proces badania, przypominając o konieczności wykonywania pomiarów kontrolnych. Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych. Pacjenci, którzy nie mają telefonu komórkowego lub dostępu do Internetu, mogą zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru przez telefon stacjonarny, korzystając z automatycznej, całodobowej infolinii. Konsultanci i lekarze w specjalnie powołanym Centrum na bieżąco monitorują wyniki pomiarów pacjentów i w razie wychwycenia dekompensacji kierują na zdalną konsultację lekarską, a w przypadku potwierdzenia pogorszenia stanu zdrowia pacjent kierowany jest do hospitalizacji lub wzywany jest zespół ratownictwa medycznego. Dzięki PulsoCare pacjent jest nadzorowany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Lekarze POZ mogą wykorzystywać DOM również w pracy z pacjentem niecovidowym. Wprowadzono możliwość zapisania do DOM wszystkich pacjentów POZ. Jednocześnie została uruchomiona funkcjonalność tele i video porady. DOM nie zapewnia glukometrów, ciśnieniomierzy czy pulsoksymetrów. Urządzenia muszą zapewnić sobie pacjenci.
Na Platformie Domowej Opieki Medycznej wprowadzone są także rozwiązania umożliwiające opiekę nad pacjentami po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.Jednym z nich jest projekt e-stetoskop, który przewiduje wykorzystanie elektronicznych stetoskopów w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Placówki, które zostały zakwalifikowane do programu, otrzymały elektroniczne stetoskopy, które następnie udostępniły chorym ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego do zdalnej diagnostyki.
Jak informuje MZ, aktualnie przygotowywane są rozwiązania umożliwiające wykorzystanie elektronicznych stetoskopów przez pacjentów POZ zakażonych SARS-CoV-2. Umożliwi to ocenę zmian osłuchowych w układzie oddechowym pacjentów z ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, u których zdiagnozowano jedną z chorób: chorobę nowotworową, wrodzone lub nabyte zaburzenia odporności, przewlekłą chorobę układu oddechowego, wielochorobowość (co najmniej dwie choroby przewlekłe) oraz otyłość.