Nowy projekt ustawy: zakazisz kolegę w pracy, zapłacisz mu odszkodowanie

W walce z COVID-19 rząd stawia na testy i drakońskie kary za ich brak

Do Sejmu wpłynął już nowy projekt ustawy o ochronie zdrowia obywateli podczas pandemii, w miejsce tzw. ustawy Hoca. Przewiduje on, że zamiast legitymować się certyfikatem covidowym – jak głosiła ustawa posła Hoca − pracownicy będą musieli wykonywać raz w tygodniu testy. Za niedostosowanie się do tego i zakażenie innych pracowników mają być kary finansowe. Ustawa określa też zadania dla lekarzy.
Co głosi ustawa? Oto główne założenia, punkt po punkcie.
1.    W czasie epidemii COVID-19 pracownik − także ten na zleceniu i umowie o dzieło − jest uprawniony do nieodpłatnego wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 − raz w tygodniu.
2. Pracodawca może żądać od pracownika, z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
3. Jeżeli pracownik nie przekaże wyniku, traktuje się go jak osobę, która nie poddała się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2.
4. Pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy, w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, wniosek o wszczęcie postępowania o świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2.
5. We wniosku pracownik wskazuje okoliczności uzasadniające, że zakażenie nastąpiło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy i wskazuje osoby, z którymi miał kontakt w pracy w okresie poprzedzającym zakażenie, nie dłuższym niż 7 dni.
6. Pracodawca w terminie 7 dni weryfikuje, czy wśród pracowników, z którymi miał kontakt pracownik zakażony wirusem SARS-CoV-2, znajdują się osoby, które nie poddały się testowi diagnostycznemu w okresie poprzedzającym zakażenie, nie dłuższym niż 7 dni.
7. W przypadku potwierdzenia przez pracodawcę, że wśród pracowników, z którymi miał kontakt pracownik zakażony wirusem SARS-CoV-2, znajdują się osoby nieprzetestowane, pracodawca niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni, przekazuje wniosek pracownika zakażonego wirusem SARS-CoV-2 do wojewody wraz z listą pracowników, którzy nie poddali się testowi, a zostali wskazani przez pracownika zakażonego wirusem SARS-CoV-2 jako osoby, z którymi pracownik ten miał kontakt.
8. Wojewoda, na podstawie wniosku, wszczyna postępowanie o odszkodowanie i podejmuje decyzję. Pracownikowi obowiązanemu do uiszczenia świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Prawo do wystąpienia ze skargą do sądu administracyjnego przysługuje wnioskodawcy oraz pracownikowi obowiązanemu do uiszczenia świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 również od decyzji, od której nie wniesiono wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
9. Wysokość świadczenia odszkodowawczego za zakażenie wynosi równowartość 5-krotności krajowej płacy minimalnej. Jeśli liczba pracowników obowiązanych do uiszczenia odszkodowania jest większa, świadczenie to jest uiszczane w częściach równych. Ostateczna decyzja w sprawie przyznania świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia stanowi tytuł wykonawczy.
10. W przypadku gdy pracodawca nie skorzystał z możliwości żądania od pracownika, w wyznaczonym terminie, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w pracy, pracownik może wystąpić do wojewody o wszczęcie postępowania o odszkodowanie za zakażenie od pracodawcy.
11. W przypadku gdy pracodawca żąda od pracownika negatywnego testu, a ten go nie dostarczy, po czym u zdrowych pracowników, po kontakcie z nieprzetestowanym stwierdzono zakażenie, pracodawca może wystąpić do wojewody o odszkodowanie od takiego pracownika. Wniosek podlega rozpatrzeniu, jeżeli na skutek zakażenia pracowników wirusem SARS-CoV-2 u tego pracodawcy prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało istotnie utrudnione.
12. Ustawa określa też zadania lekarzy. W przypadku pacjenta skierowanego do odbycia izolacji w warunkach domowych z powodu zakażenia SARS-CoV-2 lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udziela temu pacjentowi porady, podczas której na podstawie badania fizykalnego dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta.
13. Ponadto podstawowe służby zobowiązane do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 będą prowadziły wzmożone regularne i rutynowe kontrole w zakresie przestrzegania w miejscach ogólnodostępnych różnego typu zakazów i obowiązków. Wykaz tych służb i kompetencje oraz standardy kontroli określi rozporządzenie Rada Ministrów. RM może określić, w drodze rozporządzenia, standardy i częstość kontroli.
14. Za nieprzestrzeganie ograniczeń lub obowiązków grozi kara grzywny do 6000 złotych.
15. W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pojawi się art. 17a w brzmieniu: „Świadczenie zdrowotne jest udzielane w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, bez pośrednictwa systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Na wyraźne żądanie pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego świadczenie zdrowotne jest udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności”.
Ustawa będzie procedowana na obecnym posiedzeniu Sejmu. Jeśli zostanie uchwalona, wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Poseł Bolesław Piecha (PiS), który uczestniczył w pracach przy projekcie, wyjaśnił, że ten projekt ma charakter epizodyczny, tj. ma obowiązywać do czasu odwołania pandemii.
Piecha dodał, że certyfikat będzie dalej obowiązywał, jeżeli chodzi np. o wyjazdy, natomiast w zakładzie pracy dokumentem potwierdzającym, że jesteśmy wolni od koronawirusa, będzie aktualny test.
Wyjaśniał też, że test nie może być zrobiony w domu, lecz w punktach, których liczba się istotnie zwiększy.
Wymóg testowania będzie dotyczył wszystkich, także osób zaszczepionych.

id