ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Profesor Tomasz Hryniewiecki nowym pełnomocnikiem ministra zdrowia
Ekspert przedstawi propozycje zmian organizacyjnych w dziedzinie chorób układu krążenia.
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki został powołany przez ministra zdrowia 27 stycznia na nowe stanowisko pełnomocnika ministra zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.
Prof. Hryniewiecki jest kardiologiem, specjalistą chorób wewnętrznych, ukończył też studia Executive w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia. Jest także redaktorem naczelnym naszego pisma „Stany Nagłe po Dyplomie” i kierownikiem naukowym kongresu Akademia po Dyplomie Stany Nagłe oraz członkiem i przewodniczącym rad naukowych takich pism jak m.in. „Kardiologia po Dyplomie” i „Medycyna po Dyplomie”.
Zawodowo i naukowo profesor związany jest z Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowym Instytutem Badawczym.
Tutaj w 1989 roku rozpoczął pracę w Klinice Wad Serca pod opieką prof. dr hab. n. med. Marii Hoffman, która była również dyrektorem Instytutu. Uzyskał stanowisko asystenta, adiunkta, docenta i profesora nadzwyczajnego w 2009 roku.
Od 2010 roku objął kierownictwo Kliniki Wad Nabytych Serca, gdzie wraz z zespołem prowadzi działalność kliniczną i naukową szczególnie w zakresie wad nabytych i zastawkowych serca, infekcyjnego zapalenia wsierdzia i nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej.
Prof. Hryniewiecki wdrożył do organizacji pracy Kliniki krótkie hospitalizacje diagnostyczno-lecznicze, co doprowadziło do skrócenia kolejki oczekujących. Profil działania Pracowni Echokardiografii został znacznie rozszerzony o badania przezprzełykowe, obciążeniowe i śródoperacyjne, dzięki czemu uzyskała najwyższy poziom akredytacji. Po objęciu funkcji zastępcy dyrektora ds. klinicznych Instytutu Kardiologii, za sprawą zdobytego na poprzednich stanowiskach doświadczenia, prof. Hryniewiecki przeprowadził zmianę organizacji pracy Instytutu: postawił na rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rozszerzenie diagnostyki jednodniowej. Powstały nowe przykliniczne pracownie echokardiograficzne, centralna rejestracja i informacja poradni przyklinicznych. Szpital uzyskał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i wprowadził w pełni elektroniczną dokumentację medyczną od października 2013 roku.
Po wygranym jednogłośnie konkursie jako dyrektor Instytutu Kardiologii od 2015 roku zarządza prawie 1300-osobowym zespołem. W trakcie kadencji prof. Hryniewiecki rozpoczął restrukturyzację polegającą na koncentracji działalności Instytutu w jednej lokalizacji (przeniesienie klinik zlokalizowanych dotychczas w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji), utworzeniu nowego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, utworzeniu nowego Zakładu Biologii Medycznej oraz Oddziału Diagnostyki Jednodniowej. Funkcjonowanie Instytutu zmienia się w kierunku ośrodka diagnozującego i leczącego wszystkie choroby z zakresu kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, głównie w trybie ambulatoryjnym i w ramach krótkich hospitalizacji.
Mimo prowadzonych wciąż inwestycji sytuacja finansowa Instytutu pozostaje dobra. W działalności leczniczej szczególnie rozwijany jest program leczenia niewydolności serca, z przeszczepianiem serca, przeszczepianiem wielonarządowym i mechanicznym wspomaganiem krążenia włącznie, oraz program leczenia zaburzeń rytmu serca.
Warto dodać, że zasługi te docenili lekarze, dzięki czemu Instytut Kardiologii pod kierunkiem prof. Hryniewieckiego obronił pozycję lidera wśród najlepszych placówek kardiologicznych w kolejnych edycjach plebiscytu „Idealna Klinika” organizowanego przez Medical Tribune.
17 października 2019 roku Instytut został przekształcony w Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego i uzyskał status Państwowego Instytutu Badawczego z uprawnieniami do realizacji programów polityki zdrowotnej i programów wieloletnich. Dzięki temu od początku 2020 roku prof. Hryniewiecki rozpoczął prace przygotowujące Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, który jest odpowiedzią na obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby układu krążenia oraz wynikające z tego skutki w postaci wysokiej umieralności, pogorszenia jakości życia chorych i znacznych obciążeń finansowych związanych z leczeniem tych chorób. Równolegle prof. Hryniewiecki rozpoczął prace nad programem kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej „Krajowa Sieć Kardiologiczna”, który ma ułatwić drogę pacjenta od podstawowej opieki zdrowotnej do rozpoznania i nowoczesnego leczenia w odpowiednich ośrodkach specjalistycznych.
Pilotaż tego programu w województwie mazowieckim został uruchomiony w 2021 roku. Prace rozpoczęły się od przygotowania ścieżek pacjentów w czterech grupach rozpoznań: nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia. Nad realizacją Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia czuwa powołana w maju 2021 roku przez ministra Krajowa Rada ds. Kardiologii, której przewodniczącym został prof. Hryniewiecki.
- Rozwój Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia wraz z Krajową Siecią Onkologiczną to jeden z naszych priorytetów na ten rok. Wyjdziemy bowiem z epidemii bardzo poturbowani zdrowotnie. Musimy te zaległości nadrobić stąd też jak najszybciej chcemy wzmocnić polską kardiologię – mówił minister zdrowia, dr Adam Niedzielski wręczając nominację. - Profesor Hryniewiecki to najlepsza z osób, która może zadbać o szybki rozwój projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej, by stała się tym dla kardiologii, czym Krajowa Sieć Onkologiczna dla Onkologii - dodał.
Jako pełnomocnik ministra zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 profesor będzie nie tylko czuwał nad realizacją programu, ale także przedstawiał ministrowi: analizy, oceny, sprawozdania, harmonogramy, propozycje rozwiązań, w tym dotyczące zmian legislacyjnych i organizacyjno-finansowych z obszaru chorób układu krążenia. Sporządzi także roczny raport podsumowujący realizację Programu.
Zespół wydawnictwa Medical Tribune serdecznie gratuluje profesorowi Hryniewieckiemu podjęcia nowej odpowiedzialnej misji, kluczowej dla polskiej kardiologii.