NFZ pomoże medykom z Ukrainy w uzyskaniu pracy w Polsce

Konsultanci poinstruują, jak zatrudnić się w szpitalu lub przychodni

NFZ poinformował, że numer infolinii dla pacjentów od teraz służy także personelowi medycznemu z Ukrainy. Konsultanci pod nr 800 190 590 udzielają informacji o zasadach zatrudnienia w polskich placówkach zdrowia. Krok po kroku poinstruują medyków z Ukrainy, jak mogą podjąć zatrudnienie w szpitalu czy przychodni, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Rozmowa może odbywać się w językach ukraińskim i polskim.
Z informacji skorzystać mogą głównie lekarze i lekarze dentyści z Ukrainy, a także pielęgniarki i położne - bez względu na to, czy posiadają tytuł specjalisty uzyskany poza UE, czy nie.
Warto dodać, że oprócz medyków, infolinia jest dostępna również dla pacjentów z Ukrainy, w tym dla chorych onkologicznych i hematologicznych, którzy chcą kontynuować leczenie w Polsce. Od 9 marca 2022 roku z takiej możliwości  skorzystało ponad 300 pacjentów z Ukrainy.
Po informacje mogą dzwonić wszyscy pacjenci z Ukrainy, by otrzymać informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dotychczas z infolinii skorzystało ponad 5 tys. osób obywateli Ukrainy.
Co ważne, infolinia NFZ jest bezpłatna. Pracuje przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Infolinia dysponuje ogólnymi informacjami, nie przekazuje  konkretnych ofert pracy.
Według informacji MZ od 24 lutego, czyli początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wydano ponad 100 zgód dla lekarzy i kilkadziesiąt dla pielęgniarek na wykonywanie zawodu. Natomiast od początku epidemii COVID-19 przybyło do Polski 1200 lekarzy, którzy znaleźli zatrudnienie w trybie uproszczonym.
Obecnie największą barierą w podjęciu przez medyków z Ukrainy pracy w polskiej ochronie zdrowia jest słaba znajomość języka polskiego. Większość przybyszów w ogóle nie mówi po polsku, więc nie jest w stanie swobodnie komunikować się z pacjentem polskojęzycznym. Istnieją także różnice w poziomie wiedzy medycznej między medykami wykształconymi w Polsce oraz poza UE. Tymczasem nadzór nad pracą medyków z Ukrainy to dodatkowa praca i odpowiedzialność prawna dla polskich medyków i podmiotów leczniczych.
Dlatego samorządy zawodowe lekarzy i pielęgniarek podkreślają konieczność weryfikacji kompetencji zawodowych i językowych medyków z Ukrainy zanim uzyskają oni prawo wykonywania zawodu w Polsce.

id