Czy parlamentarzyści zablokują zmiany Kodeksu karnego straszące lekarzy więzieniem?

OZZL ostrzega przed lekceważeniem głosu lekarzy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy domaga się od parlamentarzystów, aby podczas prac nad ustawą zmieniającą Kodeks karny, zablokowali przepis zaostrzający kary dla lekarzy za błędy medyczne.
Związek opublikował komunikat, w którym informuje, że próba zaostrzenia kar z art. 155 k.k. miała miejsce już w roku 2020. Wówczas OZZL zwrócił się do ministra sprawiedliwości i ministra zdrowia o podjęcie prac, aby przepisy Kodeksu karnego odrębnie traktowały kwestię błędów medycznych i ich skutków – tak aby nie były one obejmowane przepisami o „nieumyślnym spowodowaniu śmierci” (art. 155 k.k.).
Z podobnymi propozycjami wychodziła też Naczelna Rada Lekarska, proponując nawet konkretną treść odpowiednich przepisów. -Przez minione dwa lata nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze propozycje, a przedstawiana właśnie przez Rząd nowelizacja Kodeksu karnego wskazuje, że stanowisko lekarzy zostało zlekceważone – podaje OZZL, domagając się natychmiastowego zablokowania przepisu zaostrzającego kary za błędy medyczne proponowanego w art. 155.
Związek przypomina, że propozycja zmiany art. 155 k.k., przewidująca zaostrzenie kar za "nieumyślne spowodowanie śmierci" z dotychczasowej kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności do kary od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności będzie również skutkować zaostrzeniem kar dla lekarzy za błędy medyczne. Według związku część takich spraw kwalifikowana jako czyn zabroniony z art. 155 k.k.
Ponadto sąd nie będzie mógł w takim przypadku warunkowo umorzyć postępowania karnego, bo zgodnie z art. 66 § 2 Kodeksu karnego, warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.
OZZL przewiduje, że po zmianie przepisów wykonywanie zawodu lekarza, zwłaszcza specjalizacji zabiegowych, stanie się jeszcze bardziej niebezpieczne niż obecnie i doprowadzi do jeszcze większego deficytu lekarzy w tych specjalizacjach, w których już dzisiaj są ogromne niedobory.
OZZL podkreśla również, że zaostrzenie sankcji karnej dla przestępstw z art. 155 k.k. nie ma żadnego uzasadnienia prewencyjnego, ponieważ co do zasady dotyczy przestępstw nieumyślnych, czyli dotyczy sprawców, którzy nie działają świadomie lub z góry powziętym zamiarem.
-Nie można zakładać, że lekarze działający w dobrej wierze, wykonując zabiegi medyczne działają w celu szkodzenia pacjentom – takie założenie jest a priori fałszywe i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty – argumentuje OZZL.
Wobec braku reakcji resortów sprawiedliwości i zdrowia związek wystąpi do parlamentarzystów, aby podczas prac nad ustawą zmieniającą Kodeks karny zablokowali proces legislacyjny w zakresie zmian art. 155 k.k. i głosowali przeciwko zmianom.

id