WUM stworzył ośrodek wyspecjalizowany w terapii wad płodu

Unikalne miejsce, do którego można kierować pacjentki

Mimo wyraźnego spadku liczby urodzeń w Polsce, w naszej klinice liczba ta jest mniej więcej stała – w latach 2019, 2020 i 2021 przyjęliśmy ponad 2200 porodów rocznie. Tym, co wyróżnia klinikę, jest unikalna w skali kraju możliwość zapewnienia w tym samym budynku kompleksowej opieki dzieciom, które przyszły na świat z wadami wrodzonymi – mówi prof. Piotr Węgrzyn, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii UCK WUM.
Siedem lat po utworzeniu kliniki, WUM pochwalił się jej unikalnymi osiągnięciami, a jej specjaliści opowiedzieli o drodze do sukcesu. Liczą, że lekarze z całej Polski będą kierować tu swoje pacjentki z podejrzeniem wady płodu.
Atutem kliniki jest lokalizacja w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, przy ul. Żwirki i Wigury. Dzięki niej leczenie noworodków rozpoczyna się natychmiast o urodzeniu, bez konieczności przewożenia do innych ośrodków.
- Transport bardzo często doprowadza do znacznego pogorszenia stanu zdrowia dziecka z ciężką wadą wrodzoną, najczęściej dotyczy to maluchów z wadami serca i wrodzoną przepukliną przeponową – tłumaczy prof. Piotr Węgrzyn.
Klinika zapewnia pacjentkom opiekę w jednym miejscu i z jednym zespołem lekarzy specjalistów. W razie potrzeby pacjentka przyjmowana jest do Pododdziału Patologii Ciąży jeszcze przed zaplanowanymi procedurami z zakresu terapii płodu. - Może być skonsultowana przez wielodyscyplinarny zespół, składający się nie tylko z perinatologów, położników, genetyka i neonatologów, ale także innych specjalistów dziecięcych z naszego szpitala, w zależności od potrzeb: chirurgów, kardiochirurgów, kardiologów, neurochirurgów i innych – mówi dr hab. Przemysław Kosiński z tej samej kliniki.
Istotna jest także jest także pomoc psychologiczna, którą zapewnia klinika. - Każda pacjentka z rozpoznaną wadą anatomiczną u płodu może liczyć na wsparcie psychologa zatrudnionego w naszej klinice. Dla rodzin fakt otrzymania takiej diagnozy jest bardzo poważnym obciążeniem psychicznym, a możliwość skorzystania z pomocy psychologa doświadczonego w pracy z kobietami z wadami płodu i innymi patologiami ciąży, jest bezcenna – mówi prof. Piotr Węgrzyn.
Prof. Piotr Węgrzyn i dr hab. Przemysław Kosiński należą do czołowych chirurgów płodowych w Polsce. Po koniec 2021 roku specjaliści wspólnie przeprowadzili dwie unikalne w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne u pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodu.
Wcześniej tego typu zabiegi wewnątrzmaciczne wykonywane były w I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Kobiety i Noworodka WUM. Dr hab. Przemysław Kosiński pracując tam w 2014 r. miał okazję wraz z zespołem prof. Mirosława Wielgosia  przeprowadzić pierwszą w Polsce wewnątrzmaciczną operację polegającą na okluzji tchawicy u płodu z wrodzoną przepukliną przeponową – chorobą, która jest jedną z najgorzej rokujących wad anatomicznych płodu. Obecnie operacje te wykonuje się także w ośrodku kierowanym przez prof. Piotra Węgrzyna.
Dzięki nowym możliwościom pacjentki zakwalifikowane do operacji wewnątrzmacicznych ze względu na wrodzoną przepuklinę przeponową płodu nie muszą już być kierowane do ośrodków zagranicznych, m.in. w Londynie i Brukseli, lecz mają zapewnione leczenie w kraju -  w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy pl. Starynkiewicza i przy ul. Żwirki i Wigury.
Specjaliści z kliniki wciąż śledzą pojawiające się nowe możliwości leczenia wewnątrzmacicznego. Jak zapewnia dr hab. Przemysław Kosiński, potencjał w dziedzinie terapii płodu jest ogromny. Ośrodek wprowadzać będzie kolejne procedury z tego zakresu.
- Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, żeby w pełni wykorzystać potencjał naszego ośrodka. Kształcimy studentów, lekarzy stażystów i rezydentów, prowadzimy badania naukowe, powstają doktoraty, specjalizacje, w ubiegłym roku uzyskaliśmy akredytację do prowadzenia specjalizacji z perinatologii – dodaje prof. Węgrzyn.

id