Nowa edycja portalu Ważna Dieta

Zadbaj o zdrowie z polskimi produktami

Artykuł sponsorowany



Wiedza o chorobach dietozależnych - dlaczego jest tak istotna?

Choroby dietozależne, czyli schorzenia związane z nieprawidłowym odżywianiem i spożywaniem wysokoprzetworzonych produktów niskiej jakości, stanowią ogromne wyzwanie współczesnej medycyny. Przykładowo, w 2018 roku co jedenasty Polak chorował na cukrzycę typu II (licząc jedynie osoby, którym już postawiono diagnozę) [1], a ponad 2 miliony naszych rodaków borykało się z osteoporozą [2]. Do chorób dietozależnych zalicza się także m.in. otyłość, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory czy miażdżycę.


Edukacja pacjentów na temat właściwej diety jest jednym z obowiązków lekarzy. Sposób odżywiania, obok leczenia farmakologicznego jest istotnym elementem terapii chorób dietozależnych. Z tego powodu lekarze sami powinni poszerzać swoją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania. Podczas studiów i praktyk szpitalnych wciąż kładzie się na te zagadnienia niewystarczający nacisk, choć sytuacja się poprawia. Studenci kierunków medycznych mogą już uczestniczyć w fakultetach poświęconych medycynie stylu życia, której jednym z filarów jest właśnie zapobieganie chorobom poprzez zdrowe odżywianie. Lekarze mogą również certyfikować się w tej dziedzinie.


Jak w przystępny sposób przekazać pacjentom praktyczne zalecenia dietetyczne?


Co znajdziesz na portalu Ważna Dieta?

Właśnie w tym celu powstał portal ważnadieta.pl, którego najnowsza edycja jest już dostępna! Rzetelna wiedza na temat chorób dietozależnych, zalecenia dietetyczne w wersji dla pacjenta i lekarza, jadłospisy i przepisy oparte na polskich, ekologicznych produktach oraz porady dotyczące wykorzystania lokalnych owoców, warzyw, zbóż, mięs i roślin oleistych w Twojej diecie… zebrane w jednym miejscu!


W najnowszych artykułach dostępnych na portalu wyjaśniamy m.in.:

  • jak zdrowo się odżywiać, żyjąc w pośpiechu;

  • na jakie polskie owoce i warzywa warto zwrócić szczególną uwagę, przygotowując codzienne posiłki;

  • jak kształtują się aktualne statystyki dotyczące chorób dietozależnych w Polsce;

  • w jaki sposób kontrolowana jest jakość mięsa wieprzowego w naszym kraju;

  • jakie lokalne oliwy i oleje mamy do dyspozycji w kuchni.


Przybliżamy także wartości odżywcze polskich produktów, w tym wiśni czy wołowiny, a także poszerzyliśmy bazę zaleceń dietetycznych o takie jednostki chorobowe, jak kamica nerkowa, atopowe zapalenie skóry czy nowotwory.


Staramy się podkreślać wagę codziennych świadomych wyborów w zakresie produktów, które znajdują się na Twoim talerzu i korzyści wynikających z podejmowania właściwych decyzji dietetycznych. Chcemy, aby Polacy świadomie dbali o zdrowie z polskimi produktami. Promujemy dietę zbilansowaną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb, popartą faktami naukowymi, opartą na makro- i mikroelementach dostarczanych z lokalnych warzyw i owoców. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na naszej stronie i zaleceniami, które umożliwią przestrzeganie zdrowej diety.


Projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Roślin Oleistych, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Zbóż i Przetworów Zbożowych.


Referencje:

  1. https://pacjent.gov.pl/artykul/cukrzyca-w-liczbach (ostatni dostęp: 21.12.2012)

  2. NFZ o zdrowiu. Osteoporoza. Warszawa, listopad 2019, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia