Lista procedur medycyny estetycznej tylko dla lekarzy wzbudzi sprzeciw?

Ministerstwo Zdrowia ureguluje zasady udzielania świadczeń poprawiających urodę

Resort zdrowia ma już projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza, w którym jedną z nich będzie medycyna estetyczna. Jej uzupełnieniem stanie się lista procedur medycyny estetycznej, do wykonywania których uprawnieni są lekarze. Nie należy jej mylić z listą zabiegów kosmetologii estetycznej, które nie są zabiegami medycznymi i są domeną kosmetyczek – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa nie jest nowa – batalia o uregulowanie tego obszaru trwa od co najmniej kilku lat, przy ostrym sprzeciwie branży beauty, lecz wiele wskazuje na to, że zbliża się do finału. Zapewne właśnie dlatego – jak informuje „DGP” – w ostatnich tygodniach Ministerstwo Zdrowia zostało zasypane interpelacjami poselskimi w tej sprawie. Obecnie osoby bez wykształcenia medycznego wykonują wiele zaawansowanych zabiegów i nie chcą z tego rezygnować, nie bacząc na to, że nie mają kompetencji do udzielenia pomocy medycznej w razie powikłań. A tych, jak wynika z obserwacji lekarzy, jest coraz więcej.

Uregulowania tej działalności domaga się m.in. samorząd lekarski, który jednocześnie twardo stoi na stanowisku, że czynności medyczne powinny być zarezerwowane dla lekarzy. 

Resort zdrowia podziela argumentację lekarzy. „DGP” cytuje wiceministra Piotra Brombera, który wyjaśnia, że kosmetolodzy nie mają kwalifikacji do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, bowiem nie jest to zawód medyczny. Przyznaje jednak, że rozróżnienie medycyny estetycznej od kosmetologii estetycznej sprawia wiele problemów. Dlatego resort zdrowia przy udziale konsultanta krajowego i Naczelnej Rady Lekarskiej rozmawia z właściwymi resortami na temat standardów kształcenia kosmetologów, które jasno określałyby ich kompetencje zawodowe w taki sposób, by chronić bezpieczeństwo klientów. 

Ministerstwo Zdrowia zamierza uregulować zasady wykonywania procedur medycznych medycyny estetycznej leżących w kompetencjach zawodowych lekarzy. Jak informuje „DGP”, medycyna estetyczna nie będzie nową specjalizacją lekarską, lecz certyfikowaną umiejętnością. Przygotowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie, który będzie jeszcze podlegał konsultacjom publicznym i międzyresortowym.

Grupa ekspertów pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii sporządziła projekt procedur medycyny estetycznej, który przeszedł konsultacje m.in. z Naczelną Radą Lekarską, Polskim Towarzystwem Dermatologicznym, Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jednak w toku negocjacji (między innymi z Ministerstwem Rozwoju i Technologii) ostateczny jej kształt może się zmienić.

Oto proponowana lista procedur medycyny estetycznej wykonywanych tylko przez lekarzy i lekarzy dentystów, do której dotarł podyplomie.pl:

1. Zabiegi iniekcyjne – wolumetria, liftingowanie, modelowanie z użyciem kwasu hialuronowego o różnym stopniu usieciowania.

2. Zabiegi z zastosowaniem biostymulatorów – kwas polimlekowy, hydroksyapaty wapnia, kaprolakton, aminokwasy, kolagen, biostymuatory oparte na kwasie hialuronowym, fibryna.

3. Wszelkie procedury iniekcyjne związane z wprowadzaniem leków – toksyna botulinowa, steroidy, hialuronidaza.

4. Zabiegi z zastosowaniem autologicznego tłuszczu.

5. Wszelkie substancje podawane poprzez iniekcję (mezoterapia igłowa – wkłucie podskórne, śródskórne) niebędące lekami stosowane do celów estetycznych poprzez wprowadzone do ludzkiego ciała poprzez iniekcję albo nakłucia – nie dotyczy barwników do tatuaży, makijażu permanentnego do głębokości 0,5 mm.

6. Nici liftingujące (haczykowe) i regenerujące (bezhaczykowe) – nici PDO, kapronolaktonem, kwasem hialuronowym, kwas polimlkekowy oraz z innych substancji.

7. Osocze bogatopłytkowe.

8. Lipoliza iniekcyjna.

9. Urządzenia oddziałujące energią prądu elektrycznego oraz fal elektromagnetycznych lub mechanicznych o wysokiej częstotliwości i gęstościach mocy przekraczającej 1000 W/cm2 w punkcie najsilniejszego oddziaływania na tkankę.

10. Usuwanie zmian skórnych z użyciem laserów CO2, elektrokoagulacji i krioterapii, plazmy, radiofrekwencji.

11. Peelingi głębokie – pH poniżej 2,5.

12. Dermabrazja – zabiegi, chemiczne, mechaniczne i laserowe poniżej granicy skórnonaskórkowej.

13. Lasery ablacyjne.

14. Stosowanie sprzętu zarejestrowanego przez producenta jako sprzęt medyczny.

15. Leczenie wszystkich chorób skóry gładkiej, owłosionej skóry głowy i paznokci.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować