Instytut Kardiologii pochwalił się możliwościami Centrum Zaburzeń Rytmu Serca

Międzynarodowe warsztaty ablacyjne w Aninie

Około 100 kardiologów uczestniczyło w Międzynarodowych Warsztatach Ablacyjnych, które przez dwa dni odbywały się w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.
Uczestnicy obserwowali transmisje na żywo zabiegów ablacji, w tym zabiegu wykonanego przez prof. Łukasza Szumowskiego za pomocą Systemu Nawigacji Robotycznej Genesis, pierwszego tego typu urządzenia w Polsce. Wysłuchali też specjalistycznych wykładów dotyczących ablacji. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. Margot Vloka, Abdul Shokor Parwani, Andreas Metzner, Julian Chun i Andreas Rillig. Nie zabrakło również uznanych specjalistów z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Poznania, Warszawy, Katowic, Krakowa, Gdańska i Lublina.
Podczas transmisji zaprezentowano dziesięć studiów przypadków bezpośrednio z sal operacyjnych.
Pierwszym była ablacja podłoża migotania przedsionków u pacjenta po korekcji wrodzonej wady serca z zastosowaniem systemu Stereotaxis Genesis Remote Magnetic Navigation System wykonana przez Łukasza Szumowskiego i Margot Vloka.
W drugim przypadku ablację high power short duration podłoża migotania przedsionków wykonał Maciej Wójcik.
Jako trzecią zaprezentowano krioablację balonową podłoża migotania przedsionków w wykonaniu Aleksandra Maciąga, Michała Farkowskiego i Mariusza Pytkowskiego.
Pokazano także następujące zabiegi:
- ablacja migotania przedsionków z zastosowaniem systemu Kodex-EPD − live case z Nowego Jorku, Marcin Kowalski, (przypadek 4)
- ablacja częstoskurczu przedsionkowego u pacjenta po korekcji wrodzonej wady serca z zastosowaniem algorytmu Coherent Mapping Algorithm z CARTO PRIME − Piotr Urbanek, Robert Bodalski (przypadek 5)
- ablacja częstoskurczu komorowego z zastosowaniem systemu Stereotaxis Genesis Remote Magnetic Navigation System – Łukasz Szumowski, Margot Vloka (przypadek 6)
- DiamondTemp System w leczeniu migotania przedsionków − Andreas Rillig (przypadek 7)
- ablacja podłoża migotania przedsionków o bardzo dużej mocy przy użyciu elektrodyQDOT – Piotr Lodziński, Paweł Balsam (przypadek 8)
- Pulsed field ablation – Boston Scientific – Jan Petru (przypadek 9)
- ablacja podłoża trzepotania przedsionków u pacjenta po korekcji wrodzonej wady serca – Michał Orczykowski, Piotr Urbanek, Robert Bodalski (przypadek 10).
Podczas warsztatów odbyła się też dyskusja o stanie elektrofizjologii w Polsce. Prof. Jarosław Kaźmierczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił dane, z których wynika, że w Polsce jest ok. 4100 kardiologów, a kolejnych 800 jest w trakcie szkolenia. W ostatnich latach liczba ablacji w Polsce stale rośnie, z wyjątkiem 2020 roku, kiedy w związku z pandemią COVID-19 odnotowano spadek. W ubiegłym roku odbyło się 18,5 tysiąca ablacji.
Profesor Abdul Shokor Parwani przedstawił indywidualne podejście do ablacji migotania przedsionków (doświadczenie kliniczne z systemem AcQMap), z kolei profesor Andreas Metzner opowiedział o technice Pulsed Field Ablation. Prezentacje przedstawili także dr Andrzej Hoffman (Ensite X – platforma nowych możliwości w mapowaniu arytmii i ablacji) oraz profesor Julian Chun (Ablacja migotania przedsionków za pomocą cewnika do ablacji balonowej HELIOSTAR).
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania nowo wybudowanego Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard wyposażonego m.in. w System Nawigacji Robotycznej GENESIS. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Pierwszy w naszym kraju zabieg ablacji z wykorzystaniem tego robota przeprowadzono w marcu 2022 roku w Narodowym Instytucie Kardiologii.
Jak podkreśla prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, organizatorzy postawili mocny akcent na praktyczny wymiar warsztatów, aby obecność na nich była wartościowa dla każdego z uczestników.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować