Powstała Biała Księga o sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia

Czy AI wyeliminuje lekarza z procesu diagnostycznego?

Sztuczna inteligencja nie dehumanizuje medycyny. Nie wyręcza lekarza, ale jest narzędziem w jego rękach. To profesjonalista medyczny podejmuje ostateczną decyzję i bierze za nią odpowiedzialność – mówili uczestnicy konferencji „AI w zdrowiu”.
Podczas wydarzenia 14 czerwca w Warszawie zaprezentowano tzw. Białą Księgę − zbiór samoregulacji branży zdrowotnej i technologicznej, dotyczącej stosowania sztucznej inteligencji przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. To pierwszy tak szczegółowy dokument, który ma podsumować stan rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce i zachęcić placówki do odważniejszego korzystania z rozwiązań AI w ochronie zdrowia.
Choć sztuczna inteligencja to przyszłość w ochronie zdrowia, placówki podchodzą do niej z rezerwą. Brakuje regulacji zarówno w kraju, jak i w UE, co może być źródłem potencjalnych kłopotów.
„Biała Księga AI w praktyce klinicznej 2022” jest próbą samoregulacji. Autorzy w obszernym opracowaniu, liczącym dziewięć rozdziałów i ponad 100 stron, próbują rozstrzygnąć najważniejsze kwestie. Między innymi takie jak: zastosowanie AI w ochronie zdrowia; o jakich regulacjach prawnych trzeba pamiętać; jak AI ma się do praw pacjenta i RODO. Można też dowiedzieć się, jak lekarz może wykorzystać sztuczną inteligencję – w procesach diagnostycznych, terapeutycznych, naukowych czy organizacyjnych − i w rezultacie uzyskać dokładniejszą diagnozę, zastosować trafniejsze leczenie, a co za tym idzie, uzyskać szybszy efekt leczniczy, ograniczyć powikłania i koszty.
W wielu dziedzinach, np. radiologii, AI jest już normą i praktycznie nie ma bez niej badań. Pozwala na szybszy opis wyników, co w sytuacji braków kadrowych nie byłoby możliwe. Jej możliwości stale się zwiększają – istnieją już certyfikowane systemy, które pozwalają np. by badania pacjentów, u których nie wykryto żadnych zmian, nie trafiały do oceny radiologa.
Autorzy − eksperci w obszarach technologii, prawa i medycyny zrzeszeni w Koalicji AI w Zdrowiu − zgromadzili w Białej Księdze odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania ze strony lekarzy i zarządzających ochroną zdrowia dotyczące stosowania AI w obszarze zdrowia. Co ważne, dokument jest dostępny bezpłatnie (aiwzdrowiu.pl).

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować