Julia Pankiewicz: każdy przejaw dyskryminacji jest nie do przyjęcia

OZZL powołał koordynatorkę ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją

Lek. Julia Pankiewicz, rezydentka psychiatrii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach, została nowo wybraną koordynatorką ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Nowa koordynatorka w czerwcu kończy studia podyplomowe na kierunku psychologia kryzysu i interwencji kryzysowej na Uniwersytecie SWPS.
Jak napisała o sobie w mediach społecznościowych, z dyskryminacją walczyła, wspierając osoby z bliskiego otoczenia. Jest też aktywistką, znaną m.in. jako współorganizatorka muralu solidarności z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego promującego III Kongres Zdrowia Psychicznego. Jego ideą było wyjście w przestrzeń publiczną z hasłem #zdrowiepsychicznemaznaczenie i destygmatyzacja osób chorujących psychicznie.
– Postawą w życiu codziennym i aktywnością w mediach społecznościowych staram się roztaczać aurę empatii i tolerancji, bo każdy przejaw dyskryminacji i braku szacunku do człowieka, przez wzgląd na jego konstytucjonalne cechy, jest dla mnie nie do przyjęcia – pisze Julia Pankiewicz.
Jak podkreśla, w środowisku lekarskim, gdzie efektywność i jakość pracy zależą od poziomu współpracy w skomplikowanej siatce zależności (a nie hierarchii) zawodów medycznych, nie ma miejsca na dyskryminację ze względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową, rasę, narodowość, język czy kulturę. – Powstanie oficjalnego stanowiska w strukturach Związku napawa ogromną nadzieją, bo do tej pory główną artylerią w walce były gazety i inne media, a indywidualne ludzkie tragedie miały wymiar „afery medialnej”. Dlatego liczę, że od teraz kwestia dyskryminacji nabierze wyższej rangi w oczach decydentów i nas samych – dodaje Julia Pankiewicz.
Na stanowisku koordynatorki zamierza przede wszystkim reagować na sygnały o łamaniu praw kobiet oraz o wszelkich przejawach dyskryminacji w środowisku pracy, zapewniać łączność z prawnikami, organizować webinary edukacyjne, spotkania i panele dyskusyjne.
Zaznacza, że plan ten będzie modyfikowany w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować