Płace minimalne ze wskaźnikami o 0,25 wyższymi niezaakceptowane

Posłowie sejmowej Komisji zdrowia odrzucili wszystkie poprawki Senatu

Nadzieje na wyższe niż propozycje rządu płace minimalne od lipca pozostaną płonne. Sejmowa Komisja zdrowia odrzuciła poprawki Senatu do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych podwyższające współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych o 0,25.
Wysokość proponowanych stawek minimalnych była przedmiotem największych dyskusji podczas całego procesu legislacyjnego. Samorząd lekarski, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy od początku nie zgadzali się na propozycje, podobnie pielęgniarki.
Wątpliwości budziły także niejasne źródła finansowania.
Senatorowie częściowo przychylili się do oczekiwań pracowników sektora zdrowia i zaproponowali podwyższenie wskaźników o 0,25. Lekarzom specjalistom w miejsce rządowego 1,45 senatorowie zaproponowali współczynnik 1,7. Propozycji zmian było więcej, łącznie 22 poprawki.
Dotyczyły m.in. tego, by raporty do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wynagrodzeniach dotyczyły tylko pracowników etatowych, a nie osób na umowach cywilno-prawnych lub podwykonawców.
Podczas obrad Komisji zdrowia 22 czerwca do każdej z senackich poprawek negatywne stanowisko rządu przedstawił reprezentujący resort zdrowia wiceminister Piotr Bromber.
Nie było więc zaskoczeniem, kiedy Komisja zdrowia odrzuciła wszystkie propozycje Senatu. Ustawę musi jeszcze przegłosować Sejm, następnie podpisze ją Prezydent RP.
Projekt ma wejść w życie 1 lipca 2022 r. Podwyżki w wersji zaproponowanej przez resort będą kosztowały ponad 7 mld zł w tym roku. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ma wzrosnąć od lipca średnio o 30 proc.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować