Maciej Miłkowski: czas na e-rejestrację

Wiceminister zdrowia ogłasza kolejny etap cyfryzacji w ochronie zdrowia

NFZ uruchomi pilotażowo elektroniczną centralną rejestracji. Już w tym roku pacjenci będą mogli zarejestrować się do kardiologa, na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, potem – na każde świadczenie medyczne – poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Rozporządzenie ministra dotyczące pilotażu elektronicznej centralnej rejestracji na niektóre świadczenia zdrowotne zostało podpisane 2 czerwca. Pilotaż już jest uruchamiany w 20 podmiotach różnej wielkości w Siedlcach i okolicznych miejscowościach oraz w regionie łódzkim. W obu regionach do pilotażu zgłosiły się różnorodne podmioty: POZ, AOS i szpitale. Wiele z nich już wcześniej brało udział w pilotażach związanych np. z wdrażaniem e-recept czy e-skierowań, więc dysponują sprawdzonymi systemami i doświadczonymi informatykami.
Warunkiem przystąpienia do pilotażu było posiadanie systemu e-rejestracji lub deklaracja korzystania z systemu informatycznego gabinet.gov.pl. Podmioty musiały też zapewnić, że będą promowały indywidualne konto pacjenta. To właśnie tą drogą zapisywać się będą pacjenci - na razie tylko na świadczenia pierwszorazowe.
- Celem jest, żeby system e-rejestracji centralnej wszedł na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych. Na początek w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, ale później we wszystkich podmiotach leczniczych – mówił w Sejmie wiceminister Miłkowski.
Pilotaż zakończy się w tym roku, aby od 2023 r. był już normą i działał w szerszej gamie świadczeń.
Jak wyjaśnił Miłkowski, testy obejmą takie funkcjonalności jak zapisy na wizytę, listy oczekujących, zarządzanie slotami przez pacjentów i przychodnie. Sprawdzonych zostanie kilka systemów informatycznych, przy czym wybrany zostanie najprostszy i najbardziej niezawodny.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować