ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Profilaktyka chorób układu krążenia w POZ bez lekarza?
Nowa lista procedur medycznych zawartych w programie
Nowe zasady programu profilaktyki chorób układu krążenia wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy zostały właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Program profilaktyki chorób układu krążenia skierowany jest do pacjentów w wieku od 35 do 65 lat, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia. Ponadto w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały one ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia na NFZ. Świadczenie będzie przysługiwać po upływie 5 lat.
Program obejmie następujące procedury medyczne:
1. Zlecenie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL cholesterolu, HDL cholesterolu, triglicerydów i glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI) oraz wpisanie wyników do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
2. Przeprowadzenie badania podmiotowego i przedmiotowego oraz wpisanie wyników do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
3. Ustalenie terminu porady u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się ten świadczeniobiorca.
4. W trakcie porady u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej:
- ocena czynników ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia
- kwalifikacja świadczeniobiorcy do grupy ryzyka na podstawie całościowego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo naczyniowych w ciągu 10 lat według aktualnej klasyfikacji SCORE dla populacji polskiej (10-letnie ryzyko epizodów chorób sercowo-naczyniowych zakończonych i niezakończonych zgonem) bazujących na wartości nie-HDL oraz wpisanie wyniku do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy;
- poinformowanie świadczeniobiorcy o wyniku badania i klasyfikacji do grupy ryzyka oraz ustalenie planu dalszego postępowania; w przypadku podejrzenia lub rozpoznania choroby wymagającej dalszego postępowania - skierowanie świadczeniobiorcy do dalszej diagnostyki lub leczenia;
- edukacja zdrowotna świadczeniobiorcy w zakresie ustalonym w planie dalszego postępowania.
Procedury medyczne są realizowane w ramach dwóch porad. Jedna z dwóch porad może być realizowana zdalnie.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, program będą mogły samodzielnie realizować pielęgniarki, zamiast – tak do tej pory – lekarze POZ. Lista ich zadań - jak wynika z opublikowanego rozporządzenia - jest identyczna, jak w przypadku lekarzy.