Kiedy podwyżki trafią na konta pracowników?
MZ i NFZ przedstawiają harmonogram przekazywania pieniędzy
Terminy wypłat podwyżek zostaną dotrzymane – przekonywał wiceminister Waldemar Kraska 6 lipca podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
Podczas obrad poświęconych budżetowi NFZ posłowie pytali przedstawicieli resortu i NFZ o szczegóły dotyczące przekazania pieniędzy na podwyżki gwarantowane w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia od 1 lipca.
Posłanka Elżbieta Gelert (PO) zwróciła uwagę, że dyrektorzy do 12 lipca muszą podpisać z poszczególnymi grupami zawodowymi porozumienia w sprawie nowej siatki płac. Nadal nie mają jednak nowych umów z NFZ, co powoduje wiele znaków zapytania − także co do tego, czy zarządzający podmiotami zdążą przygotować wypłaty na czas.
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał, że ustawowe terminy zostaną dochowane.
W sprawie wypowiedział się także Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych. Przekonywał on, że wszelkie dane do wyliczenia pracodawcy mają już od 23 czerwca, czyli od momentu przyjęcia ustawy przez Sejm.
Wyjaśnił, że niezależną od tego kwestią jest to, kiedy fizycznie wpłyną dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewnił, że obowiązki ustawowe nałożone najpierw na ministra zdrowia, a później na prezesa AOTMiT, są realizowane zgodnie z harmonogramem.
Wiceminister poinformował, że na początku przyszłego tygodnia, po zapoznaniu się z rekomendacjami AOTMiT, zostanie opublikowane obwieszczenie ministra zdrowia w tej sprawie.
Jak poinformował Bernard Waśko, umowy z podmiotami będą aneksowane w ciągu ostatnich dwóch tygodni lipca. Zgodnie z nimi wzrosną wyceny punktu − zgodnie z rekomendacjami AOTMiT. Na początku sierpnia sprawozdawane przez placówki świadczenia wykonane w lipcu będą już rozliczone według nowych stawek, a w ślad za tym zostanie przekazane dodatkowe finansowanie, które będzie przeznaczone na podwyżki.