Warszawski Uniwersytet Medyczny tworzy nowy ośrodek transplantacyjny

Lekarze przeprowadzać będą równoczesne przeszczepy serca i płuc

Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM będzie wykonywać transplantacje serca i płuc. Właśnie uzyskała akredytację Ministerstwa Zdrowia, a wcześniej - pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej.
Otwiera to drogę do powstania nowego ośrodka transplantacyjnego na WUM, w którym będą prowadzone m.in. transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki.
Planowane są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych.
Transplantologia w UCK WUM intensywnie się rozwija. Kliniki UCK WUM są wiodącymi w kraju ośrodkami transplantacji wątroby, trzustki, nerki oraz szpiku kostnego. Powstanie nowego ośrodka transplantacji serca i płuc pozwoli zwiększyć liczbę przeszczepień wielonarządowych w Polsce.
Prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM, planuje wdrożenie programu mechanicznego wspomagania krążenia serca - wszczepiania pomp u pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca, albo oczekujących na transplantację. - Pompy przeznaczone są  również dla dzieci i mam nadzieję, że ten program będzie funkcjonował także w szpitalu pediatrycznym – mówi prof. Kuśmierczyk.
Dr hab. Bartosz Kubisa z Oddziału Torakochirurgii oraz Kliniki Kardiochirurgii podkreśla, że dzięki współpracy torakochirurgów z kardiochirurgami możliwe są różne kombinacje równoczesnego przeszczepienia serca i płuc. - Tuż obok mamy szpital dziecięcy, gdzie pacjenci pediatryczni oczekują na przeszczepienie serca i płuc, a do tej pory takie zabiegi, zwłaszcza przeszczepienia płuc, się nie odbywały. Mówię tutaj o pacjentach o wzroście poniżej 140 centymetrów. Nowością naszego programu będzie również oferowanie przeszczepień od żywych dawców, co w przypadku dzieci jest szczególnie korzystne – zapowiada lekarz.

id