BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Lekarz otrzyma alert, jakich leków nie powinien przepisywać pacjentowi
Sztuczna inteligencja wesprze decyzje medyków
Systemy cyfrowe będą informowały lekarza wystawiającego receptę o dostępności produktów leczniczych i wyrobów medycznych w czasie rzeczywistym, a także ostrzegały przed potencjalną interakcją leków i alergią na dany preparat – takie rozwiązania przewiduje opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia „Program rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2022 – 2027”. Obecnie trwają jego konsultacje. Uwagi do dokumentu można składać do 12 września 2022 r. poprzez odpowiedni formularz zamieszczony na rządowych stronach.
Główny cel, który wyłania się z liczącego 47 stron programu rozwoju e-zdrowia, to maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie dają nowe technologie, by utrzymać pacjenta w dobrym zdrowiu.
Dla pacjenta przewidziano m.in.: wskazywanie mu zachowań prozdrowotnych, monitorowanie
jego aktywności fizycznej oraz okresowe weryfikacje stanu zdrowia poprzez tzw. symptom checker lub sensory połączone z aplikacjami mobilnymi.
Z kolei kadra medyczna będzie miała dostęp do zagregowanych danych z predykcją zdrowia pacjenta. Dane przetwarzane przez system centralny będą pochodziły z dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej (EDM, w tym wyniki badań laboratoryjnych, dane obrazowe, e-recepty, e-skierowania itp.), zdarzeń medycznych (ZM), a także informacji z PS (Patient Summary). Pozwoli to lekarzowi określić styl życia pacjenta, jego ryzykowne zachowania, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, a następnie podjąć działania prewencyjne lub lecznicze.
Personel medyczny uzyska też wsparcie podczas diagnostyki i monitorowania potencjalnych zagrożeń. Personel medyczny (lekarz pierwszego kontaktu, inny personel wskazany) dostanie informacje o zmianach w stanie zdrowia pacjenta i konieczności wykonania dodatkowych badań, modyfikacji leczenia czy rehabilitacji.
Rozszerzone będą także rozwiązania wspierające gospodarkę lekami. Dostępność produktów leczniczych i wyrobów medycznych będzie monitorowana w czasie rzeczywistym. Informacje te będą dostępne dla lekarza wystawiającego receptę, a także dla pacjenta.
Ponadto w ramach systemów centralnych powstanie usługa weryfikacji interakcji i alergii. Kiedy pacjent dostanie receptę, system będzie weryfikował, czy przepisane leki nie wchodzą w interakcje z innymi. W razie potrzeby wyśle do lekarza alert.
Do systemu trafią też listy leków podawanych podczas hospitalizacji pacjenta.
Maksymalny czas, w jakim te plany zostaną zrealizowane, to rok 2024, ponieważ do 2025 r. świadczeniodawcy we wszystkich krajach UE mają wymieniać e-recepty i kartoteki pacjentów. Pierwsze wymiany transgraniczne rozpoczęły się w 2019 r.