Brak możliwości leczenia w Ukrainie? Pacjenci trafią do Rzeszowa, a stamtąd do 18 państw UE

Medevac Hub zorganizuje szybką pomoc medyczną dla ofiar wojny

Polscy lekarze nie będą samotnie zmagali się z wyzwaniem, jakim jest pomoc chorującym obywatelom Ukrainy. W Jasionce koło Rzeszowa powstał Medevac Hub – miejsce, gdzie będą trafiali obywatele Ukrainy wymagający leczenia, a jednocześnie będzie się odbywała koordynacja szybkiej pomocy w innych krajach Europy. Lokalizacja została wybrana celowo – w Jasionce znajduje się jedno z lotnisk położonych najbliżej granicy z Ukrainą. – Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – powiedział w czwartek w Jasionce podczas otwarcia hubu minister zdrowia Adam Niedzielski. W wydarzeniu oprócz Adama Niedzielskiego udział wzięli m.in. minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko i unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.
Hub udzieli pomocy nie tylko rannym w bombardowaniach, ale także osobom przewlekle chorym, które utraciły możliwości leczenia np. z powodu zburzenia szpitala.
W hubie pacjenci znajdą się pod całodobową opieką lekarzy i psychologów. Będą bezpiecznie czekali na transport do innego państwa. Specjalny samolot zabierze chorych do szpitali z 18 krajów, które zadeklarowały przyjmowanie pacjentów z Ukrainy. Będzie lądował i startował z lotniska w Jasionce dwa razy w tygodniu.
Od początku działań wojennych do państw UE relokowano 1200 pacjentów z Ukrainy. Najbardziej skutki wojny odczuły systemy ochrony zdrowia w Ukrainie, Polsce, Mołdawii i na Słowacji. Koordynacja transferów pacjentów do całej Europy odbywa się za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować