Pogadanki o szczepieniach i gra planszowa. Jaka edukacja zdrowotna w szkołach 2022/2023?

Ministrowie Niedzielski i Czarnek z wykładami o zdrowiu

Przedmiotu nauka o zdrowiu w szkołach na razie nie będzie. Odbędzie się za to wiele akcji promujących zdrowy styl życia, m.in. z udziałem lokalnych lekarzy. O edukacji prozdrowotnej w tym roku szkolnym mówili 6 września w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Jakie akcje zaplanowano? Jedną z nich będzie „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” – zorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, propagujący korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki. Szkoły będą zapraszać przedstawicieli lokalnej społeczności, np. lekarzy czy ratowników medycznych.
Aby wykluczyć z kampanii organizowanych przez szkoły niesprawdzone informacje, wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowane zostały dla uczniów i nauczycieli pakiety materiałów informacyjno-edukacyjnych, które już trafiły do szkół.
Akcja będzie miała różnorodne formy, w zależności od pomysłowości uczniów i nauczycieli, będzie trwała od 12 do 16 września 2022 r.
Z kolei dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej Ministerstwo Zdrowia uruchamia projekt „Zdrowe dzieciaki to my!”. Dzieci otrzymają materiały edukacyjne o zdrowych nawykach żywieniowych, wpływie ruchu na zdrowie, snu oraz szczepień. Nauczyciele otrzymają gotowe scenariusze lekcji.
Materiały przygotowali eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB.
Do szkół trafiła też gra planszowa „Piramida Zdrowia” opracowana przez MZ.
Pierwsze zajęcia w ramach akcji „Zdrowe dzieciaki to my”! w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach prowadził m.in. minister zdrowia. Podczas zajęć uczniowie klasy III opowiadali o ulubionych aktywnościach fizycznych i sportach, jakie uprawiają po lekcjach. Mówili także o swoich ulubionych warzywach i owocach, które jedzą na co dzień.
Kolejnym projektem, tym razem w zakresie edukacji żywieniowej, jest program Junior-Edu-Żywienie (JEŻ), dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Przedsięwzięcie obejmie ponad 2 tys. szkół z całej Polski i będzie realizowane przez specjalistów w dziedzinie żywienia oraz dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
– Dzieci od małego będą się uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie jest wspólną wartością, wspólnym dobrem – mówił minister Niedzielski.
Przypomnijmy, że o potrzebie wprowadzenia do szkół tzw. godziny o zdrowiu przedstawiciele resortów zdrowia i edukacji mówili już w roku 2018, co miało pomóc walczyć m.in. z narastającą falą otyłości wśród dzieci i coraz częściej pojawiającymi się w przestrzeni publicznej fake newsami dotyczącymi zdrowia. Wdrożenie edukacji zdrowotnej odwlekła pandemia.
MEiN obecnie nie ma planu na wprowadzenie nowego obowiązkowego przedmiotu „zdrowie”. W ocenie resortu treści nauczania edukacji zdrowotnej ujęte są w podstawach programowych na wszystkich etapach edukacyjnych. Nauka ta odbywa się na zajęciach np. biologii, wychowania fizycznego oraz wychowania do życia w rodzinie i etyki.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować