Zielarnie będą sprzedawały leki przez internet? Jest poselski projekt

Branża zielarska domaga się udziału w rosnącym rynku OTC

Posłowie Kukiz’15 proponują, by sklepy zielarskie mogły sprzedawać przez internet leki bez recepty.
Ma to poprawić kondycję finansową branży zielarskiej i usprawnić dystrybucję tego typu leków. − Ani producent, ani sklep zielarski nie mogą tak jak apteki wysłać leku pocztą, ponieważ apteki chcą mieć monopol na wysyłanie leków − mówił w lipcu poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. − Korporacje na to nie pozwalają, sieci aptek chcą zachować taką możliwość tylko dla siebie – mówił. Dodał wówczas, że do pomysłu usprawnienia dystrybucji leków ziołowych „udało się przekonać Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rolnictwa”.
Sprawa nabiera rozpędu, o czym informuje serwis prawo.pl. Jak czytamy, projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego przygotowany przez Kukiz’15 zakłada, że sklep zielarsko-medyczny mógłby sprzedawać w sieci nie tylko leki ziołowe, ale też wszystkie produkty lecznicze dopuszczone do obrotu pozaaptecznego, czyli stacjonarnie w sklepach specjalistycznych zaopatrzenia medycznego, zielarsko-medycznych oraz spożywczych, kioskach ruchu i na stacjach benzynowych.
Posłowie proponują, aby warunkiem sprzedaży wysyłkowej było uzyskanie przez sklep zielarsko-leczniczy zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Sklep miałby podlegać takim samym regulacjom w kwestii warunków wysyłkowej sprzedaży leków jak apteki i punkty apteczne. Informacje o sklepach zielarsko-medycznych trafiałyby do Rejestru Udzielonych Zezwoleń na Prowadzenie Sklepów Zielarsko-Medycznych Prowadzących Wysyłkową Sprzedaż Produktów Leczniczych, a same sklepy byłyby zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedaży wysyłkowej i udostępniania jej na żądanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Zdaniem cytowanego przez prawo.pl posła Sachajki polskie produkty lecznicze są zastępowane w aptekach suplementami diety, które ziołowe leki jedynie „udają”, na czym tracą producenci leków ziołowych. − Projekt powstał dlatego, że część hurtowni farmaceutycznych nie chciała ich kupować – mówi parlamentarzysta. Jak podaje serwis, umożliwienie sprzedaży przez internet mogłoby korzystnie wpłynąć na kondycję finansową sklepów zielarsko-medycznych, gdyż rynek leków wydawanych bez recepty z roku na rok się rozwija.
Nie jest to jedyny osobliwy projekt z obszaru farmacji autorstwa posła Sachajki, z wykształcenia ekonomisty. Lansuje on także projekt przetwarzania konopi siewnych w Polsce na dużą skalę.
Czy kontrowersyjne pomysły mają szansę ujrzeć światło dzienne? Wiele wskazuje na to, że tak. Pod koniec maja 2021 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Kukiz'15 Paweł Kukiz podpisali porozumienie o współpracy programowej obu ugrupowań. W ramach porozumienia Jarosław Kaczyński zapowiedział poparcie przez PiS ustaw ważnych dla programu Kukiz'15. Pod projektem dotyczącym zielarni podpisało się 21 posłów PiS.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować