Pierwsza samodzielna trombektomia lekarzy z Radomia

Medycy z mazowieckich szpitali pod okiem prof. Adama Kobayashiego doskonalą się w leczeniu udarów

Otwarty w Siedlcach ośrodek udarowy szkolący lekarzy w przeprowadzaniu tego typu zabiegów przynosi pierwsze efekty. Przeszkoleni tam lekarze z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu pochwalili się samodzielnym wykonaniem trombektomii u młodej pacjentki z udarem. W Polsce liczba tych zabiegów jest ciągle niedostateczna.
Jak poinformowała podyplomie.pl Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistyczego w Radomiu, 40-minutowy zabieg przeprowadził 14 września zespół lekarsko-pielęgniarski wyszkolony przez prof. Adama Kobayashiego. Specjalistyczne szkolenie odbyło się w ośrodku udarowym w Siedlcach, w ramach programu szkoleń utworzonego przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski dla podlegających mu szpitali.
Szacuje się, że ok. 5% pacjentów z udarem jest poddawanych trombektomii. Prof. Adam Kobayashi wyjaśnił w wywiadzie dla Echa Dnia, że w Polsce wykonuje się coraz więcej tych zabiegów, ale ciągle pod tym względem jest pole do poprawy.
Działa specjalny program ministerialny, w którym uczestniczą szpitale w Polsce. Obecnie 18 placówek korzysta z finansowania zabiegów w ramach tego programu. Radom na razie się do tego grona nie zalicza.
Operacja w Radomiu była możliwa nie tylko dzięki szkoleniom. Zabieg usunięcia skrzepliny z naczyń mózgowych wykonuje się z użyciem odpowiedniego aparatu rentgenowskiego, który daje możliwość podglądu przeprowadzanego zabiegu.
Kolejnym warunkiem jest funkcjonowanie pododdziału udarowego, gdzie trafiają pacjenci z tą chorobą oraz zabezpieczenie neurochirurgiczne na wypadek powikłań.
W tym przypadku stan pacjentki był ciężki, nie poruszała prawymi kończynami, miała głębokie zaburzenia mowy. Po zabiegu ustąpił niedowład, wróciła mowa. Kobieta ma duże szanse na odzyskanie pełnej sprawności i samodzielności. Ważne jest także to, że kobieta dotarła do szpitala niezwłocznie po wystąpieniu objawów. W takiej sytuacji skuteczność trombektomii wynosi od 80 do 90%.
Zabieg wykonał zespół w składzie: Katarzyna Frynas, Jarosław Kosior (lekarz), Katarzyna Waszczak, Katarzyna Kowalczyk, Anna Jarosińska oraz grupa anestezjologiczna pod kierunkiem doktora Roberta Trześniewskiego. Prof. Adam Kobayashi po raz pierwszy w zabiegu wykonywanym w Radomiu nie uczestniczył, lecz przyjechał po jego zakończeniu.

id