Kardiolodzy z WUM wszczepili sztuczną komorę serca nowej generacji

Pierwsza taka operacja w warszawskim ośrodku

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował o sukcesie profesora Mariusza Kuśmierczyka, który wraz z zespołem kardiochirurgów dokonał pierwszego w tym ośrodku wszczepienia sztucznej komory serca nowej generacji - Heartmate 3.
Urządzenia tego typu do niedawna wszczepiano tylko pacjentom oczekującym na przeszczepienie serca. Okazało się jednak, że urządzenia dają taki komfort życia pacjentów, że niekiedy rezygnują oni z transplantacji. Obecnie to rozwiązanie często stosowane jest jako docelowe, do końca życia pacjenta. Wszczepienie pompy jest również możliwe u osób, które ze względu na wiek nie kwalifikują się do transplantacji.
Pompa jest podłączona do zewnętrznego urządzenia zasilającego i monitorującego pracę całego systemu, które identyfikuje stany alarmowe, a także prowadzi ciągły zapis pracy. Pacjent nosi urządzenie zewnętrzne w specjalnym etui, pod swetrem, czy marynarką. Sama pompa to lewitujący, szybko obracający się, samocentrujący wirnik, który nie jest osadzony na mechanicznym łożysku, ale unosi się w obudowie na systemie magnesów. Magnesy utrzymują wirnik w pożądanej pozycji i napędzają. Urządzenie może pracować w trybie prędkości stałej – do 4000 obrotów na minutę lub w trybie sztucznego tętna, w którym szybkość obracania się wirnika i ilość podawanej krwi zmieniana jest automatyczne.
W Polsce wszczepia się obecnie 40-50 tego typu urządzeń rocznie, głównie starszej generacji. Potrzeby szacuje się na 200 wszczepień rocznie.
Profesor Mariusz Kuśmierczyk został kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we wrześniu 2021 roku, który ma stać się silnym ośrodkiem transplantacyjnym. W sierpniu w Klinice przeprowadzono pierwsze na WUM transplantacje serca.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować