Nowy oddział, sprzęt robotyczny i wykwintna restauracja. Prof. Szumowski oprowadza po Narodowym Instytucie Kardiologii

Narodowy Instytut Kardiologii powiększył się

To medycyna XXII wieku – mówił prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prezentując nowy system robotyczny w Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.
Narodowy Instytut Kardiologii 3 października otworzył nowy oddział - Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca i tym samym zakończył kilkuletnią inwestycję wartą 66 mln zł. Z tej okazji prof. Szumowski pokazał nową część szpitala i pochwalił się, jakie możliwości leczenia oferuje.
Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca składa się z dziewięciu wysokospecjalistycznych stanowisk, na których można prowadzić terapię z wykorzystaniem respiratorów, leczenia nerkozastępczego oraz odpowiednio dobranej terapii dożylnej. Pacjenci będą pod stałym specjalistycznym nadzorem, z wykorzystaniem zarówno kardiomonitorów jak i przenośnych nadajników telemetrycznych.
- Leczenie na tym oddziale dotyczy szczególnej grupy pacjentów będących w zaawansowanym stadium choroby, gdzie rutynowe postępowanie, związane choćby z tradycyjną farmakoterapią, jest niewystarczające. To pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, dla których transplantacja serca bądź wszczepienie układu wspomagającego jego pracę często pozostaje ostatnią deską ratunku - mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.
Sposoby leczenia ciężko chorych pacjentów zwiększą się dzięki nowym systemom mechanicznego wspomagania lewokomorowego, a więc tzw. LVAD.  Taki chory z przewlekłą niewydolnością serca będzie miał większe szanse doczekać terminu operacji. LVAD jest też stosowany jako terapia docelowa u pacjentów z przeciwwskazaniami do transplantacji. – Pompa wszczepiana jest do lewej komory serca, co umożliwia wspomaganie pracy narządu przez okres od kilku tygodni do nawet kilku lat – wyjaśnia prof. Przemysław Leszek, kierownik Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca.
Najbardziej spektakularną częścią i sercem inwestycji jest Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii. Obiekt ten wizualnie kojarzący się ze stacją kosmiczną wyposażony jest m.in. w system nawigacji robotycznej Stereotaxis Genesis. Narodowy Instytut Kardiologii jest jednym z pierwszych szpitali na świecie oraz pierwszym ośrodkiem w Polsce, który od niedawna może zaoferować pacjentom korzyści, jakie płyną z zastosowania technologii robotycznej podczas zabiegu ablacji podłoża arytmii serca. Jak tłumaczył prof. Szumowski sprzęt pozwala kardiologom dotrzeć do takich obszarów w sercu i usunąć zmiany chorobowe, gdzie do tej pory dostęp był niemożliwy i nie udawało się pacjentom skutecznie pomóc.
Lekarze w Anina wykonali już 60 tego typu zabiegów, kilka z nich odbyło się niemal na oczach obserwatorów, w dniu uroczystej prezentacji nowego oddziału.
Szacuje się, że na zaburzenia rytmu serca cierpią ponad 2 miliony mieszkańców Polski. Prof. Łukasz Szumowski z rozmowie z podyplomie.pl zaznaczył, że technologia robotyczna jest przyszłością i będzie rozwijała się także w innych szpitalach. – Jeśli ktoś chciałby przyjść popatrzeć, dopytać o szczegóły, to zapraszamy – dodał. Zapewnił, że IKard chętnie przeszkoli kolegów z innych ośrodków.
W skład nowej części budynku – oprócz wymienionego Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca oraz Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii – wchodzi centralna sterylizatornia wraz ze stacją dekontaminacji medycznej, apteka szpitalna, a także restauracja serwująca pacjentom szpitala zdrowe posiłki. Inwestycja sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz środków własnych Instytutu.  
Narodowy Instytut Kardiologii jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego poprzez zastosowanie wszczepialnych urządzeń długoterminowego wspomagania krążenia oraz transplantację serca. Operacje przeszczepienia serca wykonywane są u pacjentów kwalifikowanych zarówno w trybie planowym, jak i pilnym, w tym chorych, u których z powodu schyłkowej niewydolności serca konieczne było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia. Od 2001 r., tj. od wprowadzenia w Instytucie programu transplantacji serca przeprowadzono ich ponad 650. W samym 2022 r. wykonanych zostało 26 operacji przeszczepienia serca.
Szpital dysponuje też szerokim zakresem urządzeń do krótko-, średnio- i długoterminowego wspomagania serca. Od 2013 r. w Instytucie wszczepionych zostało ponad 130 systemów LVAD. Obecnie pod opieką ambulatoryjną Instytutu pozostaje ponad 50 pacjentów z wszczepionym wspomaganiem lewokomorowym.

id