Są odporni na głód, brak snu i stres. Specgrupa medyków szykuje się do misji

Polska Misja Medyczna skompletowała zespół

Dwunastu najlepszych medyków z grupy ponad 300 kandydatów wygrało kilkumiesięczny proces rekrutacyjny do speczespołu szybkiego reagowania Polskiej Misji Medycznej (PMM).
PMM Vasco Emergency Team to elitarny zespół medyczny, który ma pomagać na całym świecie w sytuacjach nagłych kryzysów i katastrof naturalnych.
Na początku października elitarna dwunastka w zamkniętej kopalni „Podgórze” w Kowarach przeszła przygotowanie do pierwszej misji.
Stworzenie specjalnego zespołu szybkiego reagowania to projekt, który ma zapewnić jak najszybszą pomoc tam, gdzie jest pilnie potrzebna. Zespół będzie działał w oparciu o międzynarodowe wytyczne WHO. Tworzy go profesjonalna kadra medyczna lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy wyposażonych we własne zaplecze sprzętowe i logistyczne. W ciągu 24 godzin będzie gotowy do wyjazdu na miejsce katastrofy czy kryzysu humanitarnego, by nieść pomoc medyczną.
Zespoły EMT (emergency medical team) powstają na całym świecie, jednak aby sprawnie działać w nagłych i ekstremalnych warunkach, muszą spełnić wiele założeń formalnych. Dlatego od początku szczególną uwagę zwraca się nie tylko na medyczne umiejętności członków zespołu, ale także na przygotowanie ich do funkcjonowania w różnych kulturach, w miejscach niebezpiecznych, nieznanych, gdzie zniszczona została najważniejsza infrastruktura.
– Część z kandydatów być może myśli, że sprawdzamy ich wiedzę medyczną, ale my oceniamy, jak pozycjonują się w grupie, jak reagują na stres – mówi Piotr Szetelnicki z Polskiej Misji Medycznej, który odpowiadał za przebieg szkolenia w kopalni „Podgórze”.
Jak tłumaczy, uczestnicy musieli odnaleźć się w ekstremalnie niedogodnych warunkach (mało snu, ograniczone jedzenie, stres związany z nową grupą i otoczeniem), a także zmierzyć się z sytuacjami, w których mogą znaleźć się realnie już za kilka miesięcy.
Kandydaci musieli się sprawdzić w inscenizowanych wypadkach w tunelach kopalni i przy górskim wodospadzie. W przygotowanych zadaniach sprawdzono również, jak zespół reaguje na trudności wynikające z różnic językowych i kulturowych, nie zabrakło też wyzwań związanych z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym i koniecznością poradzenia sobie w sytuacji porwania.
W kolejnych miesiącach członkowie zespołu będą brali udział w organizowanych przez Polską Misję Medyczną akcjach ratowniczych oraz edukacyjnych na terenie Polski i w innych krajach, rozpoczynając od Jordanii. Dodatkowo uczestników czekają dalsze szkolenia, m.in. z zasad bezpieczeństwa na terenach objętych konfliktami i z medycyny podróży chorób tropikalnych.
PMM będzie aplikowała o certyfikat WHO i dołączenie na stałe do grona czterech zespołów EMT T1 Mobilnych i Stacjonarnych na świecie, które działają w ramach misji WHO.
PMM jest organizacją humanitarną niosącą pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata. Działa od 1999 roku. Jak mówi w rozmowie z podyplomie.pl Jakub Belina-Brzozowski, koordynator komunikacji PMM, członkowie supergrupy szkolą się w prywatnym czasie wolnym, natomiast w misjach uczestniczą w ramach wolontariatu.

id