Niedzielski: będą nowe programy specjalizacji i ośrodek studiów podyplomowych
Nad zmianami pracuje Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
Czy rekordowa liczba studentów medycyny nie będzie oznaczała obniżenia jakości kształcenia lekarzy? Czy absolwenci będą wystarczająco przygotowani do wykonywania zawodu i będą mieli szansę zdobyć upragnioną specjalizację?
Ten temat poruszył minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w środę (12 października).
Jak przypomniał Niedzielski, ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o liczbę przyjętych na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych – rozpocznie go w całej Polsce prawie 10 tys. nowych studentów. – Za chwilę będzie to stanowiło ogromne wyzwanie dla kształcenia podyplomowego, a w zasadzie już stanowi, bo proces zwiększania naborów trwa od lat – dodał szef MZ.
Zapewnił, że ilość nie musi odbywać się kosztem jakości kształcenia. Wyjaśnił, że MZ oraz CMKP pilnują standardów jakości tak, by pacjent zawsze był pewien, że lekarz jest wykształcony według najlepszych standardów, według najnowszej wiedzy i zna najnowsze techniki.
Niedzielski ujawnił plany połączenia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) i utworzenie „bardzo silnego ośrodka zajmującego się studiami podyplomowymi”.
– Mam nadzieję, że ewolucja uczelni doprowadzi do tego, że za rok, zamiast zwracać się do pana dyrektora „panie dyrektorze”, będę mógł zwrócić się „Jego Magnificencjo“, a uczelnia będzie miała pełnoprawny status uczelni wyższej – powiedział szef resortu.
Niedzielski zapowiedział też aktualizację wszystkich programów specjalizacyjnych – w taki sposób, aby kształcenie było w jak największym stopniu upraktycznione. Pracuje już nad tym w CMKP specjalnie powołany zespół.
Kiedy zmiany wejdą w życie? Tego podczas przemówienia minister nie podał.