Lekarze opowiedzieli w dokumencie o swojej pracy po wyroku TK

Izba organizuje dyskusję o problemach pokazanych w „O tym się nie mówi”

Śląska Izba Lekarska organizuje pokaz dokumentu przedstawiającego realia pracy lekarzy i życia pacjentek po wprowadzeniu w Polsce zakazu aborcji w przypadku letalnych wad płodu (na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r.). W przejmującym filmie pt. „O tym się nie mówi” głos zabrali lekarze z różnych miast w całej Polsce, również ze Śląska, którzy na co dzień zmagają się ze skutkami restrykcyjnego prawa.
− Jestem tatą i nie wyobrażam sobie większego szczęścia, jak dzieci. Ale czasem zdarza się, że pojawia się wada genetyczna – mówi w jednym z fragmentów śląski ginekolog Maciej Jędrzejko. Jak dodaje lekarz, nie ma w tym niczyjej winy, a zdecydowana większość takich ciąż dotyczy zwyczajnych kobiet, które nie są np. alkoholiczkami czy narkomankami.
W dalszej części sceny lekarz wyjaśnia, z jakimi wadami letalnymi można się spotkać. Są to np. zroślaki połączone twarzami i klatkami piersiowymi, anencefalia – brak mózgu, a więc  myśli i emocji, przepuklina sercowa – uniemożliwiająca życie, czy fetus in fetu − dzieci rozwijające się w ciele innego dziecka, np. jamie ustnej czy miednicy, w sposób uniemożliwiający rozpoznanie poszczególnych części ciała.
– Byłem przy odbiorze takiego porodu. Matka, osoba głęboko wierząca, poprosiła, żeby dać jej dziecko po narodzinach. Zaczęło się dusić w jej rękach. Mogliśmy tylko patrzeć, jak dziecko umiera i nic nie mogliśmy zrobić. Matka szeroko otworzyła oczy i powiedziała, że gdyby wiedziała, nigdy by mu tego nie zrobiła – komentuje lekarz jedno z drastycznych zdjęć.
Oprócz dr. Jędrzejki o swojej pracy z pacjentkami mówią także dr Aleksandra Krasowska, psychiatra, seksuolog, lek. Anna Parzyńska oraz dr Maciej W. Socha, ginekolog, perinatolog.
Jak zaznacza ŚIL, film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. Żeby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba wypełnić zgłoszenie. Po pokazie filmu odbędzie się panel dyskusyjny, wezmą w nim udział:
Anita Czarniecka − koordynatorka #OTSNM, prezeska Fundacji Damy Radę
Dr n. med. Helena Sławska – specjalista pediatrii i neonatologii
Dr n. med. Magdalena Wąsek-Buko – specjalista pediatrii i neonatologii, Prezes Śląskiego Hospicjum Perinatalnego
Dr n. hum. Aleksandra Sarna − psycholog, psychoterapeutka
Dr n. med. Maciej Jędrzejko − specjalista ginekologii i położnictwa
Dr n. med. Mieczysław Dziedzic − Rzecznik Praw Lekarza
Dr n. med. Tadeusz Urban − prezes ORL w Katowicach, specjalista ginekologii i położnictwa
Pełną wersję filmu OTSNM można zobaczyć też na YT.

id