Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Wszystkie szpitale, które przekroczyły ryczałty, otrzymają zapłatę za nadwykonania
Szpitale powiatowe przekonały resort, że to sprawiedliwe rozwiązanie
Wszystkie szpitale, które przekroczyły limit określony w tzw. ryczałtach, otrzymają zapłatę za nadwykonania. Takie ustalenia – jak dowiedziało się podyplomie.pl – zapadły podczas rozmów Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Związku Powiatów Polskich z Ministerstwem Zdrowia.
Początkowo resort zapowiadał, że nadwykonania otrzymają tylko te ośrodki, które wykonały plan na poziomie co najmniej 108 procent, czym wydatnie przyczyniły się do odbudowy zdrowia Polaków po pandemii.
Jeśli chodzi o działania szpitali objęte ryczałtem, to szpitale otrzymują za nie stałą kwotę. Jeżeli szpital zwiększy liczbę usług ryczałtowych, wówczas dopiero w następnym okresie otrzymuje większą kwotę ryczałtu. Dlatego szpitale starają się nadmiernie nie przekraczać wyznaczonych progów i realizować plan na optymalnym poziome 102 proc.
Jednak w tym roku, przekroczenia były wyższe, co było związane z odbudową zdrowia publicznego po okresie pandemii. Jednocześnie szpitale działające w oparciu o ryczałt wpadły w tarapaty finansowe - od 1 lipca zobowiązane są do wypłacania wyższych płac minimalnych, a przychody nie w pełni te wyższe koszty im rekompensują. Wiele z nich zaczęło szorować finansowo po dnie. Kwestia zapłaty przez NFZ nadwykonań za mijający 2022 rok to dla nich być albo nie być.
- Będziemy rzeczywiście w tym roku przyjmowali rozwiązanie, które będzie pewną gratyfikacją, nagrodą dla tych, którzy mimo przekroczenia ryczałtu, czyli stałej płatności, pomagają odbudować zdrowie publiczne w Polsce – zapowiedział w listopadzie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ponieważ jednak rozwiązanie to przewidziano dla szpitali, które limit wykonały na poziomie 108 proc., szpitale podniosły lament i rozpoczęły negocjacje z resorem. – Wymóg 108 proc. był rażąco niesprawiedliwy. Niektóre szpitale starały się trzymać budżet w ryzach i przekroczyły limit o mniej niż o 108 proc. To kilkadziesiąt szpitali powiatowych. One nie dostałyby nic – mówi podyplomie.pl Bernadeta Skóbel, ekspert Związku Powiatów Polskich.
Jak informuje Bernadeta Skóbel, podczas rozmów Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do argumentów szpitali i zadeklarowało zniesienie wymogu co najmniej 108 proc. nadwykonań. Oznacza to, że pieniądze z NFZ otrzymają wszystkie szpitale, które zrealizowały kontrakty z nadwyżką.
Także wartości ryczałtu na 2023 r. ma wzrosnąć o nadwyżkę.
Informacje te potwierdził podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia 5 grudnia wiceminister Waldemar Kraska. - Zapłacimy za świadczenia wykonane powyżej 100 proc. Na podstawie rozporządzenia pieniądze zostaną wypłacone w grudniu w wysokości 60 proc. nadwykonań wykonanych w ramach ryczałtu - powiedział.