ZUS wysyła SMS-y do lekarzy. Chodzi o certyfikaty do wystawiania zwolnień

Co zrobić, gdy certyfikat straci ważność?

Lekarze, którzy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS podpisują dokumenty certyfikatem z ZUS, powinni sprawdzić, do kiedy jest ważny – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Certyfikaty wydawane są na 5 lat, więc te, które zostały wydane w 2017 roku, mogą wkrótce stracić ważność. ZUS wyjaśnia, jak sprawdzić termin ważności certyfikatu i jak pobrać nowy.

Jak można sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS dla lekarzy?
Okres ważności certyfikatu można sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce „Certyfikaty”. W oknie głównym wyświetla się informacja o dacie ważności certyfikatu. Jeśli certyfikat wygasł, to w oknie pojawia się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”.
Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu można spodziewać się SMS-a lub maila o zbliżającym się terminie jego wygaśnięcia.
Jak wystąpić o certyfikat ZUS
Na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu można złożyć wniosek o wydanie kolejnego – ważnego na 5 lat. Nowy certyfikat można pobrać w każdej chwili.
Aby go otrzymać, trzeba zalogować się na PUE ZUS i w zakładce „Lekarz” zamówić wystawienie nowego. Certyfikat zostanie wystawiony elektronicznie w ciągu kilku minut od złożenia wniosku.
Plik z certyfikatem można pobrać tylko raz. Można go przenieść na nośnik zewnętrzny, np. pendrive’a, lub zapisać w innym miejscu, na innym komputerze, gdzie lekarz wystawia e-ZLA.
− Jeżeli certyfikat wygaśnie, a lekarz nie pobierze nowego, to nie będzie mógł podpisywać dokumentów certyfikatem ZUS. Zwolnienia lekarskie lekarz może podpisywać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego – ostrzega ZUS.

Jakie dokumenty można podpisać certyfikatem ZUS?
Lekarz może podpisać certyfikatem nie tylko e-ZLA, ale również kilka innych dokumentów:
- OL-FZLA (wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich),
- AZLA (anulowanie zwolnienia),
-  UZLA (unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA do wypełniania w razie braku możliwości wystawiania elektronicznego),
- ZUS PR-4 (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS).

id