Nie możemy biernie przejść obok problemu. Dwustu lekarzy z certyfikatami Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

Konieczna Narodowa Strategia Zapobiegania i Leczenia Otyłości

– Rozpoczęliśmy cykl certyfikacji lekarzy, którzy w sposób mądry i odpowiedzialny zajmują się diagnostyką i leczeniem otyłości. Zainteresowani uzyskaniem certyfikatu przeszli trzystopniowe szkolenie, które składa się z kursu e-learningowego dotyczącego podstawowych zasad diagnostyki i leczenia otyłości, trzech webinarów i dość trudnego egzaminu. Dwustu kolegów z całej Polski uzyskało tytuł lekarza rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. Listę tych osób i miejsc zamierzamy opublikować na naszej stronie internetowej – mówił prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, 8 grudnia w Warszawie, podczas konferencji „Prezentacja dobrych praktyk międzynarodowych w zakresie profilaktyki i leczenia choroby otyłościowej”.
W trakcie konferencji eksperci przedstawili alarmujące dane dotyczące problemu otyłości w Polsce. Omówili też doświadczenia innych państw, które zmagają się z tym problemem, zastanawiając się, które z nich warto wdrożyć w Polsce.
Prof. Bogdański, mówiąc o roli lekarzy, zapewnił, że PTLO bierze odpowiedzialność za zindentyfikowanie lekarzy i ośrodków, które spełniają normy umożliwiające profesjonalne leczenie otyłości. Jak dodał, takich osób i miejsc ciągle przybywa.
Prezes PTLO poinformował także, że towarzystwo opublikowało zalecenia dotyczące diagnostyki i terapii otyłości wydane w maju 2021 r. Będą one zaktualizowane w 2023 r. – Zalecenia skierowane są nie tylko do lekarzy, ale całego zespołu terapeutycznego: dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów, a także do osób zarządzających placówkami ochrony zdrowia – mówił prof. Bogdański.
W rekomendacjach można znaleźć również rozdział dotyczący tego, jak powinien być zorganizowany system profesjonalnej terapii otyłości. – Potrzebne jest połączenie rozwiązań z wielu obszarów. To poważne wyzwanie – mówił prof. Bogdański.
Dane są zatrważające: 80 proc. Polaków – mimo prowadzonych kampanii społecznych – nie uważa otyłości za chorobę. Polska zyskała obecnie czarna koszulkę lidera w Europie w kategorii narastającej otyłości u dzieci i młodzieży. Zgodnie z prognozą OECD, z powodu otyłości średnia długość życia Polaków w 2050 r. zmniejszy się o 4 lata – jest to drugi najgorszy wynik wśród 52 badanych krajów.
– Nie możemy biernie i bez emocji przejść obok problemu. Musimy przygotować strategie na lata. Marzy mi się Narodowa Strategia Zapobiegania i Leczenia Otyłości, obejmująca wszystkie konieczne działania oraz najlepsze praktyki leczenia – apelował prof. Bogdański.

id