Apel 26 organizacji o weto dla ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Nowelizacja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia

Organizacje reprezentujące m.in. medyków zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Wbrew swojej nazwie – ustawa nie wprowadza zmian istotnych z punktu widzenia lekarzy – ale przede wszystkim uszczupla finanse NFZ o 13 mld zł. Na sumę tę składają się koszty świadczeń przesuniętych z budżetu państwa do NFZ, brak składek płaconych przez budżet i przesunięcie 5,5 mld zł z funduszu zapasowego do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Apel zainicjowała Federacja Przedsiębiorców Polskich, a podpisało go 26 organizacji zrzeszających pacjentów, przedsiębiorców, lekarzy, pielęgniarki, aptekarzy, samorządowców, dyrektorów szpitali i związki zawodowe.
Sygnatariusze domagają się od prezydenta Dudy skierowania ustawy do ponownego rozpatrzenia.
Jak czytamy w dokumencie, przyjęta nowelizacja ustawy zawiera szereg rozwiązań prowadzących do trwałego ograniczenia publicznego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia.
– Projekt stoi w rażącej sprzeczności z celami inicjatyw w dziedzinie ochrony zdrowia, podejmowanymi przez pana Prezydenta w ostatnich latach, których celem było zapewnienie pacjentom odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz troska o profilaktykę w kluczowych dziedzinach dla zdrowia Polaków – przekonują autorzy apelu, przypominając o pominięciu konsultacji społecznych projektu.
Do apelu dołączono krytyczne stanowisko strony społecznej Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia, pod którym podpisały się takie organizacje jak OPZZ, NSZZ Solidarność, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Forum Związków Zawodowych, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, ZPP, Konfederacja Lewiatan oraz Business Centre Club.
Także przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej w toku prac nad ustawą wyliczali liczne jej wady. – Jedyny do zaakceptowania w ustawie artykuł, postulowany zresztą przez lekarzy, to zwolnienie z ustnego Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego osób, które w pisemnej części uzyskały 75 proc. pozytywnych odpowiedzi – mówił w Senacie Mateusz Kowalczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

id