Karta EKUZ, profil zaufany i zdrowa dieta. NFZ otworzył punkt na Lotnisku Chopina w Warszawie

Świąteczny prezent dla pasażerów

Bez opłat czy biletu na samolot. W pierwszym lotniskowym punkcie obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie Narodowy Fundusz Zdrowia od ręki wyda kartę EKUZ.
Czas otwarcia punktu, 21 grudnia, został wybrany nieprzypadkowo. W Święta Bożego Narodzenia, Nowym Roku, czy podczas ferii zimowych zagraniczne wyjazdy planuje wiele osób. W grudniu ze stołecznego portu codziennie korzysta około 40 tys. pasażerów. W okresie ferii jest to o kilkanaście tysięcy osób więcej.
Teraz na miejscu, bezpłatnie, w ciągu kilku minut, można potwierdzić uprawnienia i otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W punkcie można również uzyskać informacje o zasadach leczenia w państwie, do którego podróżujemy.

Gdzie i w jakich godzinach?
Punkt obsługi klientów NFZ mieści się w hali odlotów, w górnej części, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Co istotne, nie trzeba mieć biletu lotniczego, aby odwiedzić punkt i otrzymać np. kartę EKUZ.

Co można załatwić?
W punkcie NFZ można przede wszystkim otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która od razu jest drukowana i wydawana.
Oprócz wydania karty EKUZ, doradcy NFZ:
•    potwierdzą profil zaufany (czyli elektroniczną tożsamość), który umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu
•    pomogą w wypełnieniu ankiety w programie Profilaktyka 40 Plus
•    zachęcą do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dzięki portalowi Diety NFZ
•    podpowiedzą, z których programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ
można skorzystać.

Co to jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) i w Wielkiej Brytanii. W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą.
Podróżujący, który ma EKUZ, skorzysta z pomocy medycznej na identycznych prawach,
które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego wyjeżdża.
Dzięki karcie EKUZ mamy prawo do leczenia:
•    niezbędnego i nieplanowanego
•    w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa
•    na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa.

Jak długo EKUZ jest ważna i ile kosztuje?
•    Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata.
•    Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia
18. roku życia.
•    EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), będzie ważna 20 lat.
W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie już blisko 2,5 mln kart EKUZ. Najchętniej po EKUZ występują mieszkańcy Mazowsza – ponad 350 tys. wydanych kart w 2022 r.
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.

id