Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Jak uwolnić lekarzy od obowiązku określania poziomu refundacji?
O sprawy medyków zawalczy reaktywowane Porozumienie Organizacji Lekarskich
Refundacja leków powinna odbywać się automatycznie, a określanie przez lekarzy poziomu refundacji na receptach powinno być zniesione – zgadzają się organizacje lekarskie: Naczelna Izba Lekarska oraz Porozumienie Zielonogórskie. Teraz chcą wspólnie o to walczyć.
Samorząd lekarski wielokrotnie alarmował, że obecny system jest nieefektywny oraz przynosi wielomilionowe straty – m.in. w pismach do ministra zdrowia oraz prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zwracał uwagę, że lekarz nie może odpowiadać za błędy wynikające z wysokości refundacji. Powinien zajmować się pacjentem, a nie zastanawiać się, co wpisać.
Ponieważ apele nie pomogły, 21 grudnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski oraz przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie – lek. Jacek Krajewski (prezes) i lek. Tomasz Zieliński (wiceprezes) – ustalili, że wspólnie będą walczyć o ważną dla lekarzy sprawę.
Tomasz Zieliński ocenia, że zmienić się muszą zasady refundacji, bo obecnych skomplikowanych zasad nie zrozumie żaden system. – Trzeba to najpierw uporządkować, zastanowić się, jak powiązać system refundacji z jasnymi kategoriami – mówi.
Jednym z pomysłów na usprawnienie pracy lekarzy i lekarzy dentystów mogłoby być dołączenie do Internetowego Konta Pacjenta historii rozpoznań chorób z możliwością jej aktualizacji. – Kody rozpoznania choroby ICD-10 wydają się tu kluczem. Lekarze znają te oznaczenia, używają ich na co dzień. Oparcie o nie systemu refundacji sprawiłoby, że stałby się on wygodniejszy, a weryfikacja rozpoznań szybsza i jaśniejsza – wskazał prezes PZ Jacek Krajewski.
– Tego typu rozwiązanie wpłynęłoby korzystnie nie tylko na pracę POZ. Baza rozpoznań pomogłaby także w hospitalizacji – podsumował prezes NRL Łukasz Jankowski.
Podkreślił, że należy nagłaśniać kwestię oraz wspólnie wywierać nacisk na decydentów. Wskazał na rolę Porozumienia Zielonogórskiego reprezentującego lekarzy działających w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy najczęściej wypisują recepty i borykają się z określaniem poziomu refundacji.
Organizacje poinformowały, że nadszedł moment na wznowienie działalności Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL), w którego skład wchodziły m.in. Naczelna Izba Lekarska i Porozumienie Zielonogórskie. Zniesienie określania poziomu refundacji było jednym z jego postulatów.