Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pierwszy taki model aparatu RTG do diagnostyki schorzeń płuc i ortopedycznych
Supernowoczesne urządzenie już wykorzystywane przez gliwickich medyków
Pierwszy w Polsce aparat RTG wykorzystujący sztuczną inteligencję działa w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Dla lekarzy, którzy otrzymują właśnie nowoczesne narzędzie pracy, to diagnostyczna rewolucja. Warte ponad 1 mln zł urządzenie trafiło tam dzięki wsparciu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
– To bardzo nowoczesny, pierwszy w Polsce sprzęt, który do diagnostyki obrazowej RTG wykorzystuje sztuczną inteligencję. Umożliwia to technikom wykorzystywanie optymalnych rozwiązań w czasie rzeczywistym, podczas wykonywania badania – poinformował we wtorek Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.
Aparat jest wyposażony w kamerę 3D, umożliwiającą precyzyjne pozycjonowanie chorego względem krawędzi detektora urządzenia. – Dzięki temu w sposób bardzo dokładny prześwietlamy konkretne fragmenty ciała – wyjaśnił szef gliwickiej placówki.
Urządzenie jest wykorzystywane przede wszystkim w ortopedii, ale także schorzeniach płuc czy nawet serca.
Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania procesem badania technicy na bieżąco otrzymują informacje pozwalające na wykonanie prześwietlenia w sposób najbardziej precyzyjny. W efekcie uzyskany obraz jest lepszej jakości, bo do minimum spada ryzyko konieczności powtórzenia badania.
– Dzięki detektorom cyfrowym wysokiej rozdzielczości oraz wyjątkowej efektywności dawki uzyskujemy obrazy RTG o dużej ostrości. Przybliża nas to do realizacji najważniejszego celu: najlepszego możliwego leczenia chorych wymagających prześwietlenia konkretnego fragmentu ciała, np. z uwagi na schorzenia płuc, kości czy serca – podkreślił prezes gliwickiego szpitala.
Specjalistyczna aparatura RTG to kolejny sprzęt medyczny, który będzie służył pacjentom gliwickiej lecznicy przy Kościuszki 29 dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.