Szczepionki przeciw HPV będą refundowane. Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Istotne bariery mogą pokrzyżować plany resortu

Jako pierwsze przeciw wirusowi brodawczaka (HPV) szczepione będą dwa roczniki dziewcząt i chłopców. Zapowiadany program szczepień ma w końcu się rozpocząć i objąć większą grupę młodzieży – informuje we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak przypomina „DGP”, ta profilaktyka raka szyjki macicy miała być dostępna już w 2021 r. Tak zakładano w przyjętej przez rząd Narodowej Strategii Onkologicznej. Nie udało się m.in. dlatego, że resort zdrowia nie miał prawnej możliwości kupienia szczepionki, która nie jest wpisana do obowiązkowego kalendarza – ta na HPV ma być jedynie zalecana.
Obecnie sytuacja się zmieniła, bo zgodnie z nową ustawą o Funduszu Medycznym Ministerstwo Zdrowia może kupować również szczepionki zalecane.
Według „DGP”, planowana jest refundacja szczepionek oraz kosztów wykonania zabiegu.
Żeby nadgonić lukę, która powstała w związku z opóźnieniem, preparat ma być dostępny dla dwóch roczników: 12- i 13-latków.
Jak zauważa „DGP”, kluczowym pytaniem jest teraz to, kiedy szczepionki będą w Polsce dostępne. Czy – jak chciałby resort – program będzie mógł rozpocząć się w pierwszej połowie tego roku? Producenci podkreślają, że na razie nie ma rozpisanego przetargu. Nie wiadomo też, czy będą mogli dostarczyć wystarczającą liczbę preparatów. Z powodu braku szczepionek, co jest spowodowane globalnym popytem na te preparaty, zdarzało się, że programy organizowane przez lokalne samorządy musiały być zawieszane.
Według gazety populacja obu roczników w Polsce to 830 tys.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapytany 3 stycznia o refundację szczepień dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) potwierdził tylko, że trwają prace nad refundacją tego szczepienia dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat. – Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych: dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – powiedział wiceminister Kraska.
Pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje.
Więcej szczegółów jednak nie podał.

id