Szczepionki przeciw HPV będą refundowane. Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Istotne bariery mogą pokrzyżować plany resortu

Jako pierwsze przeciw wirusowi brodawczaka (HPV) szczepione będą dwa roczniki dziewcząt i chłopców. Zapowiadany program szczepień ma w końcu się rozpocząć i objąć większą grupę młodzieży – informuje we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak przypomina „DGP”, ta profilaktyka raka szyjki macicy miała być dostępna już w 2021 r. Tak zakładano w przyjętej przez rząd Narodowej Strategii Onkologicznej. Nie udało się m.in. dlatego, że resort zdrowia nie miał prawnej możliwości kupienia szczepionki, która nie jest wpisana do obowiązkowego kalendarza – ta na HPV ma być jedynie zalecana.
Obecnie sytuacja się zmieniła, bo zgodnie z nową ustawą o Funduszu Medycznym Ministerstwo Zdrowia może kupować również szczepionki zalecane.
Według „DGP”, planowana jest refundacja szczepionek oraz kosztów wykonania zabiegu.
Żeby nadgonić lukę, która powstała w związku z opóźnieniem, preparat ma być dostępny dla dwóch roczników: 12- i 13-latków.
Jak zauważa „DGP”, kluczowym pytaniem jest teraz to, kiedy szczepionki będą w Polsce dostępne. Czy – jak chciałby resort – program będzie mógł rozpocząć się w pierwszej połowie tego roku? Producenci podkreślają, że na razie nie ma rozpisanego przetargu. Nie wiadomo też, czy będą mogli dostarczyć wystarczającą liczbę preparatów. Z powodu braku szczepionek, co jest spowodowane globalnym popytem na te preparaty, zdarzało się, że programy organizowane przez lokalne samorządy musiały być zawieszane.
Według gazety populacja obu roczników w Polsce to 830 tys.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapytany 3 stycznia o refundację szczepień dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) potwierdził tylko, że trwają prace nad refundacją tego szczepienia dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat. – Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych: dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – powiedział wiceminister Kraska.
Pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje.
Więcej szczegółów jednak nie podał.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować