Zapełnione pediatrie, oczekiwanie na testy i ułatwienia w szczepieniach – wyjaśnienia resortu

Wiceminister o froncie walki z infekcjami grypowymi, RSV i SARS-CoV-2

Sezon grypowy w pełni. We wtorek, po posiedzeniu sztabu kryzysowego, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podsumował najświeższe dane i najważniejsze decyzje.

Oddziały pediatryczne wytrzymują napór chorych
Odnotowano 389 tys. przypadków i podejrzeń zachorowania na grypę w ostatnich 9 dniach. Zwiększyła się ogólna zapadalność na tę chorobę – ze 111 do 113 osób na 100 tysięcy. Spadł jednak odsetek dzieci w tej grupie, które stanowią blisko połowę chorych. Zwiększono liczbę łóżek pediatrycznych w szpitalach – w całym kraju jest obecnie 17 tys. miejsc.
Najgorzej było w województwach: lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim, gdzie w najtrudniejszym okresie zajętych było 90 proc. szpitalnych łóżek dla dzieci. Obecnie zajętych jest tam 80 proc. łóżek, a średnia w kraju to 60 proc. W ocenie wiceministra Kraski nie ma w tej chwili potrzeby dalszego zwiększania liczby łóżek dziecięcych.

Testy – kiedy dotrą do gabinetów
Waldemar Kraska podał też szczegóły dotyczące zapowiadanych dostaw potrójnych testów, wykrywających zakażenie grypą, RSV i SARS-CoV-2, dla podstawowej opieki zdrowotnej.
Jeszcze dziś, 3 stycznia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyda rekomendację, od której zależy rozporządzenie ministra zdrowia i decyzja NFZ. MZ monitoruje, ile takich testów mogą producenci dostarczyć. Testy mają być bezpłatne dla pacjenta. NFZ ma refundować przychodniom zarówno zakup testu, jak i usługę jego wykonania.
– Testy powinny być dostępne w połowie przyszłego tygodnia – zapowiedział Waldemar Kraska.

Zakażenia koronawirusem
W ciągu ostatniej doby odnotowano niemal 700 zakażeń koronawirusem, co oznacza, że liczba zakażeń wzrosła w porównaniu do tej sprzed tygodnia.
Wiceminister odniósł się też do doniesień o wzroście zachorowań na COVID-19 w Chinach. Poinformował, że strona chińska nie raportuje na razie pojawienia się nowych mutacji koronawirusa, co byłoby najbardziej niepokojącym scenariuszem.
Zaopatrzenie w leki
Uspokajał, że antybiotyków i leków przeciwwirusowych nie brakuje, nie licząc lokalnych braków, które są uzupełniane poprzez zwiększone dostawy. Obecne zapasy wystarczą na 2 do 4 miesięcy.

Łatwiejsze szczepienia
Wiceminister przypomniał, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu posłowie pochylą się nad ułatwieniami w dostępie do szczepień na grypę. Wprowadzona będzie możliwość zaszczepienia się w aptece, bez konieczności wcześniejszego udania się do lekarza.

id