Problem testów, zapisywania antybiotyków i dostępu do lekarzy. Minister zdrowia wyjaśnia

Adam Niedzielski o kryzysie grypowym

Ważne dla lekarzy decyzje, mające związek z epidemią grypy, ogłosił minister zdrowia 5 stycznia.
Po pierwsze – testy
Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do podstawowej opieki zdrowotnej możliwość wykonania potrójnego testu. Będzie on identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia w przypadku pacjenta z objawami infekcji: czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19. − Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie − powiedział Adam Niedzielski.
Zaznaczył, że testy tzw. combo przeznaczone dla profesjonalistów różnią się od dostępnych dla pacjentów w aptekach. Te drugie muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania. − Mamy deklarację, że w ciągu tygodnia testy do wykorzystania profesjonalnego będą dostępne. Będą one kupowane przez POZ-y i przeznaczone dla pacjentów – poinformował Niedzielski.
Za dużo antybiotyków
Minister poruszył też kwestię nadmiernej preskrypcji antybiotyków.
− Niestety widzimy, że czasami antybiotyki są przepisywane na receptę na zapas. Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi: dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone − wyjaśnił minister i dodał, że testy diagnostyczne umożliwią zredukowanie ryzyka niepotrzebnego zapisywania antybiotyków.
Teleplatforma zamiast lekarza?
Kolejnym problemem poruszonym przez ministra była dostępność do lekarzy. Adam Niedzielski przyznał, że poradnie podstawowej opieki zdrowotnej i SOR-y przeżywają wysyp pacjentów. Pomocą pacjentom w trudnej sytuacji jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Każdy Polak może zadzwonić lub wysłać informację online i uzyskać poradę, receptę lub zwolnienie.
− W tej chwili Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w ramach programu Domowej Opieki Medycznej realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą skorzystać, są na siłach, nie oceniają swojego stanu zdrowia jako wymagającego nagłej interwencji, o korzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu − zaapelował Niedzielski.
Pod nr tel. 800 137 200 można zadzwonić za darmo, teleplatforma jest obsługiwana także w języku ukraińskim.
Najnowsze dane o hospitalizajach
Minister Niedzielski przekazał też, że w większości hospitalizowane są osoby w wieku poniżej 18. roku życia. Początkowo w skali kraju hospitalizowanych było 14 tys. osób, w tej chwili – 17 tys., z czego liczba hospitalizacji dzieci wynosi ok. 9 tys.
Baza łóżek została zwiększona, dzięki czemu obłożenie spadło z 80 proc. do mniej więcej 60 proc.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować