Kryzys w dostępie do ratunkowych technologii lekowych zażegnany?

Przepychanki o pieniądze z pacjentami w tle

Szpital Uniwersytecki w Krakowie nagłośnił problem finansowania Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zareagował.
Krakowski szpital kilka dni temu powiadomił pacjentów korzystających z leczenia w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), że pieniędzy na ich terapie wystarczy tylko do końca marca. Potem leczenie może być wstrzymane. Dyrekcja szpitala zarzuciła NFZ, że nie pokrywa faktycznych kosztów terapii. Zaległa kwota wynosi 12 mln zł.
RDTL to terapia ostatniej szansy, szczególnie ważna dla chorych z nowotworami. W krakowskim szpitalu korzysta z niej 100 takich pacjentów. Kolejni już czekają na włączenie do programu.
Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, zwrócił jednocześnie uwagę na niesprawiedliwy podział środków między województwami. Obecnie muszą one rywalizować o fundusze z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na reakcję NFZ nie trzeba było długo czekać. − Straszenie pacjentów brakiem leczenia za trzy miesiące nie znajduje żadnego uzasadnienia – czytamy w komunikacie funduszu w sprawie RDTL.
Fundusz przypomina, że nadwykonania z danego roku rozlicza w pierwszym kwartale następnego roku. − Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako doświadczony menedżer ochrony zdrowia, zarządzający szpitalem o jednym z największych budżetów w Polsce (ponad 1 mld zł z umów z NFZ), doskonale zna ten mechanizm. Po pierwsze z własnej praktyki, ponieważ za nadwykonania w ramach RDTL za 2021 r. szpital otrzymał środki w 2022 r. Po drugie Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ szczegółowo informował dyrekcję Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o zasadach rozliczania nadwykonań w ramach RDTL za 2022 r. – oświadczył NFZ.
Jak podał, w pierwotnym planie finansowym Małopolskiego OW NFZ na 2022 r., na RDTL zabezpieczono 13,2 mln zł. Wysokość tych środków w ostatecznym planie finansowym Małopolskiego OW NFZ w ciągu 2022 r. wzrosła o blisko 100% i ostatecznie wyniosła prawie 25 mln zł. − To pokazuje, że wykorzystanie środków w ramach RDTL było stale monitorowane, a NFZ reagował, zwiększając środki i płacąc szpitalom za świadczenia RDTL – czytamy w komunikacie.
Fundusz dodaje, że na RDTL Małopolska otrzyma w 2023 r. więcej pieniędzy niż w 2022 r. − W wyniku wprowadzonej nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym, w 2023 r. będzie do dyspozycji o ok. 100 mln zł więcej niż w 2022 r. – zapewnia NFZ.

id