Polscy okuliści kontra jaskra. Rozpoczęły się zapisy gabinetów

Można zadbać o oczy pacjentów i wypromować swoją poradnię

Okuliści! Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry dołączcie do akcji bezpłatnych badań pacjentów – zachęca Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Towarzystwo ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. Rejestracja placówek – zarówno publicznych, jak i niepublicznych – jest bezpłatna i trwa do 3 marca.
Gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznych obchodach, będą przeprowadzały badania, w zakres których wchodzą: badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz oczywiście wywiad lekarski. W zamian otrzymają materiały przydatne do promocji wydarzenia wśród pacjentów oraz w social mediach i lokalnych mediach tradycyjnych. Znajdą się także na liście placówek skierowanej do pacjentów. – Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych – przekonuje PTO.
Światowy Tydzień Jaskry obchodzony będzie od 12 do 18 marca. Jego organizatorami są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych.
Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia jaskry pomogą w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.
Prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, zachęca do rejestrowania gabinetów za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl.
W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek dostępny na stronie. Wówczas na adres e-mail wskazany w formularzu zostanie przesłane potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy: wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać mailowo na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl. Każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji – po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom – otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.
– Jaskra stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon.
Akcja „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry. Ma przyczynić się do zwiększenia jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym do uratowania wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby.
W 2022 roku do akcji przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. – Mamy nadzieję, że w tym roku w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów. Do czego bardzo serdecznie zachęcamy! Na Państwa zgłoszenia czekamy do 3 marca – podsumowuje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

id