Skierowania do urologa powinny być zniesione?

O to apelują autorzy raportu o opiece nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego

- Kwestią niezwykle istotną jest udostępnienie szeregu możliwości leczenia pacjentów, zwłaszcza na wczesnych etapach. Mamy sporo leków zarejestrowanych i używanych do wzmacniania pierwszego leczenia choroby przerzutowej w fazie jeszcze wrażliwej na kastrację. Dla mnie istotne jest to, żebym mógł po te leki sięgnąć, wybrać lek, który w mojej opinii, jest najlepszym wyborem, a nie próbować dopasować pacjenta do tego, za co są zwracane pieniądze – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, specjalista onkologii klinicznej z Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej–Curie w Warszawie, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, podczas dyskusji o opiece nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego.
Federacja zaprezentowała raport pt. „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?”. A w nim mapę drogową koniecznych zmian w zakresie opieki nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego. To wynik debaty  rozpoczętej w maju 2022 r. na temat sytuacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego – najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.
W ocenie Arkadiusza Pączki, wiceprzewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, poprawa sytuacji pacjentów z nowotworem prostaty powinna stać się priorytetem w polityce zdrowotnej państwa. Jak mówił, rośnie liczba przypadków raka prostaty, a przy tym opieka nad tą grupą chorych nie jest odpowiednio skuteczna.
Autorzy mapy wskazali cztery główne obszary interwencji, które pozwoliłyby na poprawę systemu opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce:
1.Konieczne jest wprowadzenie świadczenia kompleksowej diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego (Prostate Cancer Units - PCU).
2. Działania profilaktyczne i wczesna diagnostyka mogą zostać wdrożone przez wprowadzenie zmian w programie „Profilaktyka 40 PLUS”, popularyzacji samorządowych programów zdrowotnych czy też zniesienie obowiązku posiadania skierowania od lekarza POZ do lekarza urologa.
3. Odpowiednia edukacja społeczna, m.in. za pomocą realizacji w szkołach przedmiotu „edukacja zdrowotna” przyczyniłoby się do kształcenia świadomości wśród dzieci i młodzieży, a poprzez to także ich bliskich – ojców, dziadków czy wujków.
4. Zwiększenie dostępności do technologii medycznych, m.in. nowelizacja programu lekowego leczenia raka gruczołu krokowego oraz wprowadzenie wszystkich zarejestrowanych opcji terapeutycznych, aby lekarze dysponowali pełnym wachlarzem dostępnych na rynku nowoczesnych terapii i mogli dostosowywać leczenie do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji prasowej przypomniał m.in. o wprowadzeniu wcześniejszej linii leczenia opornego na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów w marcu ubiegłego roku. Zapowiedział też rozszerzenie wykazu leków refundowanych stosowanych w chemioterapii.
Rak gruczołu krokowego stanowi coraz większe wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Jest to najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn – w 2019 r. odpowiadał za 20,6% zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn. Rak prostaty stanowił drugą przyczynę zgonów z przyczyn nowotworowych wśród mężczyzn (10,3%). Spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w Polsce, rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności.

id