Nowe programy specjalizacji krytykowane przez młodych lekarzy
Interweniował samorząd lekarski
Naczelna Izba Lekarska apeluje do ministra zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów specjalizacyjnych, które mają obowiązywać lekarzy od wiosny tego roku.
Po opublikowaniu programów specjalizacji w internecie zawrzało. Na facebookowej grupie Porozumienia Rezydentów głos zabrało ok. 150 osób. Niemal wszystkie głosy krytykują zmiany.
Jak wynika z dyskusji, zmiany do niektórych programów wprowadzono bez konsultacji z NIL – nie podpisują się pod nimi nawet konsultanci figurujący jako autorzy.
Młodzi lekarze obawiają się, że wprowadzone modyfikacje prowadzą do degradacji zawodu lekarza. W ich wyniku na szczególnie pożądane przez młodych lekarzy specjalizacje trudniej będzie się dostać. Dla wielu z nich oznacza to konieczność wyboru specjalizacji deficytowej bądź zatrudnienie się bez specjalizacji na najtrudniejszych odcinkach, np. w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej albo na SOR-ze. Przy czym spodziewany jest spadek wysokości stawek na tych stanowiskach, po tym jak kolejne roczniki absolwentów nowo otwartych kierunków lekarskich na uczelniach zawodowych zaczną zasilać rynek pracy.
W związku z tym Naczelna Izba Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia „o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów specjalizacyjnych do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi”.
Do chwili obecnej minister zdrowia zatwierdził 45 zaktualizowanych programów specjalizacji dla osób, które rozpoczną je od wiosny 2023 r. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego opublikowało pierwszą ich część 2 lutego.
Najwięcej kontrowersji wzbudziło skrócenie o rok programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. CMKP poinformowało, że w związku z tym prof. Rafał Drwiła, przewodniczący zespołu opracowującego ten program, został poproszony o ponowną weryfikację jego treści.
Jednak NRL ma więcej wątpliwości. Chaos pogłębia fakt, że niektóre programy wciąż nie są znane.
− Wątpliwości dotyczące opublikowanych na stronie CMKP wersji programów obejmują w szczególności praktyczną dostępność do wymaganych w programach procedur, skrócenie czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego i zmiany w zakresie odbywania obowiązkowych dyżurów na szpitalnych oddziałach ratunkowych − czytamy w opublikowanym 3 lutego komunikacie NRL.