Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Preparaty homeopatyczne powinny zniknąć z aptek?
Burzliwa dyskusja wokół metody o niepotwierdzonym działaniu
Wielu cenionych lekarzy podpisało się pod petycją do Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie homeopatii. Autorzy dokumentu (przygotowała go grupa kilkunastu farmaceutów) domagają się od NIA jasnego stanowiska w sprawie tej metody.
Przypominają, że zasady homeopatii nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Homeopatia jest oparta na stosowaniu bezwartościowych preparatów o niepotwierdzonym naukowo działaniu.
Zwracają uwagę na rosnącą liczbę niepotwierdzonych metod i teorii z obszaru medycyny i farmacji. - Przy braku wystarczającej wiedzy i zdolności krytycznej oceny przez pacjentów, stwarza to ryzyko potencjalnie groźnych konsekwencji zdrowotnych, prowadzących w skrajnych przypadkach do zagrożenia życia. Jedną z takich metod, niespełniających wymagań stawianych współczesnej medycynie, jest homeopatia - uzasadniają twórcy petycji.
Ich zdaniem to na przedstawicielach zawodów medycznych, które są zawodami zaufania publicznego, spoczywa obowiązek walki z niesprawdzonymi teoriami oraz dezinformacją.
- Obowiązkiem farmaceuty jest udzielanie rzetelnych, wiarygodnych informacji, również pacjentom rozważającym stosowanie produktów homeopatycznych. Przede wszystkim: informacji o braku ich potwierdzonej skuteczności oraz zagrożeniach z tego wynikających. Nadal bowiem nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe, wykazujące przewagę homeopatii nad placebo - podkreślają.
Domagają się też rewizji programów nauczania na kierunku farmacja, gdzie ciągle można spotkać kursy dotyczące preparatów homeopatycznych.
Zdaniem twórców petycji marginalizowanie problemu homeopatii i podobnych metod, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów i jednocześnie jest podatnym gruntem dla działalności oszustów i szarlatanów.
Na petycję zareagowało wielu lekarzy. Prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska wyraziła nadzieję, że w Polsce pojawią się regulacje zabraniające stosowania terapii tzw. alternatywnych.
Także Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL ocenia, że stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej może zapoczątkować zmiany prawne.
Z kolei dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL zwrócił uwagę, że nie można wyeliminować homeopatii bez zmiany przepisów w Polsce, ale także UE.
Z kolei rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej, Konrad Madejczyk, oświadczył, że homeopatia jest dopuszczona do obrotu w Polsce i decyzja o jej zastosowaniu należy do lekarzy i pacjentów.
Przypomnijmy, że Naczelna Rada Lekarska w 2008 roku negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych, nienaukowych metod, jak również organizowanie szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje sprawujące pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych.