BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
„Nie zamieniać” – lekarz tak już nie napisze na recepcie
Zwiększy się odpowiedzialność farmaceuty
Ministerstwo Zdrowia planuje pozbawić lekarzy możliwości adnotacji „nie zamieniać” lub „NZ”na recepcie. Obecnie, jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego, leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład gdy pacjent ze względu na uczulenie ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.
Jak podaje portal prawo.pl, lekarze bardzo rzadko korzystają z takiej możliwości. Potwierdzają to przepytani przez portal prawo.pl farmaceuci, a także sami lekarze.
Są to jedynie sytuacje, kiedy lekarz wie, że pacjent jest uczulony na jeden ze składników leku, np. barwnik lub składnik masy tabletkowej. Ewentualną decyzję o braku zamiany lekarz ma obowiązek uzasadnić wpisem w dokumentacji medycznej.
Jednak i te rzadkie sytuacje Ministerstwo Zdrowia planuje zredukować. Zmianę wprowadza art. 96a ust. 1d Prawo farmaceutyczne opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej realizowanych ze środków publicznych.
Wynika z niego, że na recepcie nadal można dodatkowo zamieścić polecenie pilnej realizacji recepty przez zamieszczenie adnotacji „cito” lub innej równoważnej.
Jednak usunięty został fragment, który daje możliwość zastrzeżenia na recepcie konieczności wydania wyłącznie konkretnego produktu, poprzez zamieszczenie adnotacji „nie zamieniać” lub „NZ”.
Oznacza to, że farmaceuta, zamieniając lek, będzie musiał upewnić się, że wydawany produkt jest bezpieczny. Jak tłumaczy w portalu prawo.pl adwokat Radosław Tymiński, aptekarz będzie musiał zapytać pacjenta o uczulenia i alergie oraz odnotować odpowiedź w dokumentacji wydawania produktów leczniczych z apteki.
Oprócz tej nowości resort przygotował 27 innych zmian w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach. Dotyczą one m.in. refundacji leków, prawa farmaceutycznego i ustawy o Funduszu Medycznym.